Lží chlapce z Břeclavi se bude zabývat státní zastupitelství

Brno - Případem patnáctiletého Petra z Břeclavi, který si vymyslel, že jej zbili Romové, se bude zabývat i státní zastupitelství. Prověří, zda svými výroky neporušil zákon. Diskutuje se o tom, zda se chlapec nedopustil šíření poplašné zprávy nebo křivé výpovědi. Za křivou výpověď by mu jako mladistvému hrozilo až roční vězení.

Nejprve je ale nutné počkat, až policie vyšetřování kauzy, spojené s pátráním po smyšlených útočnících, odloží. Stát by se tak mělo v nejbližších dnech. „Co bude dál, to se teprve uvidí. Nejprve musíme mít na stole spis,“ řekla mluvčí policie Petra Vedrová. 

Trestní odpovědnost za křivou výpověď hrozí Petrovi kvůli tomu, že v přítomnosti kriminalistů, státní zástupkyně i soudce jako svědek tvrdil, že ho někdo přepadl. Právě to bude podle informací ČT základem pro nové prošetřování. 

Petrovu matku Oksanu informace překvapila. „Momentálně se k tomu ani nemůžu vyjádřit, protože je to pro mě další rána. Počkám, a pokud to tak skutečně bude, tak se k tomu nějak budu muset postavit. Myslela jsem si, že to včerejškem skončilo, ale obávám se, že už to neskončí nikdy,“ řekla matka. Poslední dny je žena pod velkým tlakem, který psychicky velmi špatně snáší.

Video Telefonát s matkou zraněného chlapce
video

Telefonát s matkou zraněného chlapce

Nyní je podle Stanislava Daniela, bývalého kriminalisty s 30letou praxí, plně na státním zastupitelství, jaký postup zvolí. Řekl, že nejde jen o stíhání hocha, ale i dvou dívek a jeho kamaráda, kteří znali pravdu o tom, co se vlastně stalo. „Je třeba si klást otázku, jaké protiromské nálady v zemi by vznikly, pokud by chlapec v důsledku úrazu zemřel, aniž by se skutečné pozadí věci podařilo objasnit,“ uvedl Daniel.

Podání trestního oznámení na hocha zvažuje Celostátní asociace Romů ČR. Vedení asociace se v Břeclavi sejde v pondělí s členy tamní romské komunity. Poradí se, jak budou postupovat dál. Sdružení patrně vyčká na postup břeclavské státní zástupkyně.

ČT: Kriminalisté už na počátku chlapcově verzi nevěřili

Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním případu bylo policii už po týdnu jasné, že se událost neodehrála tak, jak hoch uváděl. „Romskou komunitu detailně známe a za posledních deset let jsme jakýkoliv případ loupeže nebo násilí s romským pachatelem vyřešili do tří dnů. Tentokrát ale nikdo o ničem nevěděl,“ uvedl zdroj. Důvody k pochybnostem vznikly i kvůli chlapcovým zraněním – nikde totiž neměl podlitiny. Kriminalisty nenapadla možnost, že si chlapec zranění způsobil sám na zábradlí.

K odhalení skutečného průběhu událostí nakonec přispěl výslech na detektoru lži. Petr a tři jeho kamarádi tvrdili, že po večeru stráveném v hospodě se od nich chlapec cestou odpojil. Později ho podle svých slov našli zbitého. Až na detektoru se zjistilo, že skupinka zůstala po celou dobu spolu a Petr se zranil při nezdařeném gymnastickém cviku na zábradlí.

Lékaři mu v nemocnici museli odebrat ledvinu, měl poškozená játra a slezinu. Když jej matka vezla do nemocnice, řekl jí, že jej zbili tři Romové, protože jim nedal cigaretu. Vyšetřování ale prokázalo, že si vše vymyslel. Bál se totiž matce říci pravdu. Žena se ve čtvrtek za sebe i syna omluvila všem Romům i obyvatelům Břeclavi.

Nepravdivé informace o útočnících vyvolaly protiromské nálady. V Břeclavi demonstrovalo 2000 lidí. Romové se domnívají, že by hoch měl nyní zaplatit výdaje spojené s opatřeními, která byla po jeho zranění přijmuta. Chlapec nemůže být podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké trestně stíhán. Patrně se nedopustil ani přestupku. S tím souhlasí i advokát Bronislav Šerák. Diskutuje se o tom, zda se nedopustil křivého obvinění nebo šíření poplašné zprávy.

Právní názory na to se ale zatím značně různí. Podle Šeráka nelze hovořit ani o šíření poplašné zprávy. „Pokud je pravda, že se to nestalo, a on to odvolal, tak tím chtěl jenom zakrýt před matkou tu svou vlastní klukovinu, kterou udělal,“ podotkl.