Moravská galerie zve na Slet sokolských plakátů

Brno – Téměř půlstoletí trvající historii plakátů k všesokolským sletům mapuje mimořádná výstava v Moravské galerii v Brně. V letech 1901–1948 se do výtvarné a grafické tvorby pro sokoly zapojili přední čeští umělci jako Mikoláš Aleš, Alfons Mucha nebo Max Švabinský. Patronkou výstavy se stala dcera Milady Horákové Jana Kánská. Výstava je součástí akcí, které připomínají 150. výročí založení Sokola.

Všesokolský slet poprvé členové organizace uspořádali v roce 1882, od té doby pravidelně rostl počet cvičenců i diváků. „Vrcholem sletů i organizace byla doba mezi světovými válkami, kdy byly slety pořádány v Praze na Strahově. V roce 1938 například zacvičilo přes 200 tisíc cvičenců a navštívilo ho milion diváků, o deset let později už se zúčastnilo 500 tisíc cvičenců a dva miliony diváků,“ popsal kurátor výstavy Michal Doležel.

Organizace sdružovala řadu významným osobností, třeba prezidenta T. G. Masaryka, ale také výtvarníky. Plakáty slet provázely od roku 1901 do roku 1948. „Sokol vypsal výtvarnou soutěž na propagační plakát, které se účastnily i výtvarnické špičky. V roce 1901 soutěž vyhrál Bedřich Wachsmann, na dalších plakátech se podílel Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Alfons Mucha a řada dalších,“ řekl Doležel. Právě plakát k 6. všesokolskému sletu od Alfonse Muchy z roku 1912 považují galeristé za jeden z nejvzácnějších exponátů.

Plakáty nebyly k vidění pouze v Československu, ale po celém světě. V nejrůznějších jazykových mutacích jich byly vytištěny desetitisíce.

Video Kurátor Michal Doležel o výtvarnících
video

Kurátor Michal Doležel o výtvarnících

Slet v roce 1948 byl tím úplně posledním, ihned po jeho skončení komunisté Sokola de facto zlikvidovali a tisíce jeho členů pozatýkali.

Patronátu se ujala dcera Milady Horákové Jana Kánská

Milada Horáková byla členkou Sokola, dokonce se na 10. všesokolském sletu v roce 1938 organizačně podílela. Její dcera Jana se účastnila sletu v roce 1948. Jaké má vzpomínky na Sokola a co pro ni hnutí symbolizuje? Dozvíte se ve videu.

Video Jana Kánská o Sokolu
video

Jana Kánská o Sokolu