Měsíc autorského čtení bude potřetí i v Ostravě

Ostrava – Literární festival Měsíc autorského čtení bude potřetí i v Ostravě, letos od 3. července do 3. srpna v Klubu Atlantik. Čtení tam budou denně, i o víkendech. „Náš klub přivítá asi šedesát spisovatelů z Česka, Slovenska a Slovinska. Slovinsko je letos čestným hostem festivalu,“ informoval dramaturg ostravského Centra kultury a vzdělávání Vladimír Šmehlík. Hlavním organizátorem je brněnské nakladatelství Větrné mlýny. Z českých autorů přijedou například Arnošt Goldflam, Antonín Bajaja, Pavel Brynz, Eva Hauserová, Radka Denemarková, Karel Steigerwald, ze Slováků mimo jiných Daniela Kapitáňová a za Slovince vystoupí například Primož Repar.

Festival Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a postupně se rozšířil do dalších měst. Poslední dva roky literáti pendlují mezi čtyřmi městy – Brnem, Ostravou, Košicemi a polským městem Wroclaw.

 Loni naposledy na festivalu četl i básník Ivan Martin Jirous, kterého několika písněmi doprovodila Dáša Vokatá.

Měsíc autorského čtení zahrnuje dvě programové linie – jedna reprezentuje českou a slovenskou literaturu a druhá písemnictví jiné země, tentokrát Slovinska. „V předchozích letech to byla Kanada, Francie, Bělorusko, Polsko či Rakousko,“ dodal Šmehlík.

O měsíc autorského čtení je v Ostravě od začátku velký zájem. První ostravský ročník byl ve Staré Aréně a byl věnovaný toho roku zemřelému spisovateli Janu Balabánovi. Loni organizátoři přesunuli čtení do Atlantiku. Přišlo tam celkem skoro dva tisíce diváků.

Ostravský měsíc čtení doprovodí výstava fotografií Petra Kišky. Podrobný program je na stránkách www.autorskecteni.cz.