Obléct si kroj může být práce na hodiny. I to ukáže nová výstava

Předklášteří u Tišnova – Ačkoliv už dnes většina lidí kroje obvykle nenosí, jejich tradici řada vesnic na Moravě udržuje. Dospělí lidé i děti je v některých oblastech pravidelně oblékají při různých slavnostech či na hody. Ti, kteří zatím neměli příležitost si kroj obléct, si ho mohou vyzkoušet během prázdnin v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnova. Na vlastní kůži se tak přesvědčí, že obléct si slavnostní kroj vyžaduje mnohdy zručnost a zkušenost. 

Návštěvníci si v prostorách muzea budou moci prohlédnout patnáct dvojic slavnostních krojů zapůjčených z různých muzeí Moravy a Slezska. Všechny pocházejí z dvacátých a třicátých let minulého století. „Toto období je zajímavé tím, že v některých oblastech byly kroje plně používány a někde je nosili už jen zcela výjimečně,“ vysvětlila etnoložka Irena Ochrymčuková z Podhoráckého muzea. Vystavené oděvy na sebe oblékali svobodní muži a dívky. „Kroje svobodných jsme zvolili proto, že jsou nejhezčí a nejzdobnější,“ řekla Ochrymčuková.

Je připravena i dětská dílna a zájemci si mohou zkusit obléknout některé díly jednodušších krojů. „U bohatších krojů by oblékání bylo velice komplikované,“ vysvětlila Ochrymčuková. V chodbě muzea jsou navíc k vidění fotografie současných krojů na Brněnsku. Výstava s názvem Ta jeho milá modré oči má potrvá až do konce září.

O víkendu je navíc připraven doprovodný program. V neděli od tří hodin odpoledne zatančí na náměstí v Předklášteří několik krojovaných tanečních souborů, mezi nimi například Javorníček, Slováček či Bítešánek. Diváci z řad dospělých i dětí, kteří přijdou ve vlastních krojích, se mohou zúčastnit závěrečného krojovaného průvodu.