Muž čelí soudu za týrání své babičky

Ostrava - Případ týrané seniorky, kterou měl dlouhodobě napadat její vnuk, bude řešit ostravský okresní soud. Agresivní muž čeká na soudní projednání případu ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení. Trend odhalených případů týraní seniorů v České republice v posledních letech prudce stoupá. Právě dnes si celý svět připomíná Světový den proti násilí na seniorech.

29letý muž je viněn z toho, že měl po delší dobu a zvlášť surovým způsobem týrat svoji 78letou babičku. Agresivita muže se stupňovala. Na začátku volil pouze urážky a nevybíravé nadávky, postupem času ale důchodkyni začal napadat i fyzicky. Vše mělo vyvrcholit škrcením a výhružkami zabití. „Jedná se o osobu se záznamy v rejstříku trestů. Byl odsouzen i pro obdobnou trestnou činnost. Obžalovaný je ohrožen trestem ve výměře dva až osm let,“ vyjádřil se mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam. V rodině několikrát zasahovala policie a agresora celkem třikrát vykázala ze společného bytu. Jeho babička se poslednímu útoku dokázala ubránit a ve strachu se schovala ve skříni. V obavách o život poté zavolala policii.  

Video Reportáž Martina Laštůvky
video

Reportáž Martina Laštůvky

Tento případ ale není jediný, kterým se ostravští policisté zabývají. „V posledních letech registrujeme nárůst počtu případů týraných seniorů. Ve dvou stech případech jsme v podstatě evidovali třicet ohrožených seniorů,“ uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Důvody, proč jsou senioři mnohdy vlastními dětmi či vnoučaty napadáni, jsou přitom téměř vždy podobné. „Nejbližší příbuzní, většinou jsou to děti nebo vnuci, se uchylují ke svým prarodičům a rodičům v seniorském věku se snahou, aby je ti rodiče živili, aby se o ně starali. Mnohdy tito lidé, kteří se takhle násilně chovají, nemají práci. A mnohdy je přidružen alkohol nebo drogy,“ prozradila vedoucí Intervenčního centra Ostrava Lucie Paprsteinová. Intervenční centrum v Ostravě nabízí týraným lidem informace a rady, co by měli udělat, aby se napadání neopakovalo. V Česku vyšla před několika roky takzvaná Charta práv seniorů, která má být připomenutím a uznáním důstojnosti a práv starších lidí se sníženou soběstačností.