Ostravská univerzita dnes zahájila stavbu výzkumného centra Lékařské fakulty

Ostrava - Stavbu výzkumného centra Lékařské fakulty dnes slavnostně zahájila Ostravská univerzita. Vyžádá si přes 400 milionů korun. Pod jednou střechou budou na společných projektech pracovat biologové, lékaři i matematici. Nové centrum zaplatí z převážné části Evropská unie.

Nikoliv poklepáním základního kamene, ale výsadbou stromu zahájila Ostravská univerzita stavbu výzkumného centra lékařské fakulty. Budova z roku 1926 - po její radikální proměně tu najdou nové zázemí biologové, lékaři, matematici i sociologové. Na vědeckých úkolech budou pracovat společně. Čeká je třeba zkoumání vlivu léčiv na lidský organismus nebo zdokonalování přístrojů pro diagnostiku i léčbu. „Ještě tři roky bude trvat stavba, za tři roky se může svět vědy posunout nějak výrazně úplně jinam, nicméně už v tuto chvíli vytváříme týmy, které budou spolupracovat,“ prozradil prorektor Ostravské univerzity Jan Lata. Na ploše o rozloze téměř devíti tisíc metrů čtverečních vznikne 33 špičkových laboratoří, 57 učeben pro třináct set studentů a 58 nových pracoven pro akademiky.       

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové

O založení lékařské fakulty usilovala Ostrava dlouhých 50 let. „Opravdu to nebylo jednoduché a někdy jsem po pravdě rád, že už všechny tyto aktivity mám za sebou a že už se mi pravděpodobně nikdy v životě nebudou opakovat,“ uvedl rektor OU Jiří Močkoř.

„Za 50 let to může být jeden z významných zdrojů HDP tohoto kraje - věda a výzkum v oblasti biotechnologií a medicíny,“ myslí si primátor města Ostravy Petr Kajnar.

„Zpočátku možná trochu bude ta lékařská fakulta v pozadí fakult pražských, hradeckých, plzeňské fakulty, ale já pevně věřím, že za krátkou dobu se dostane na tu klasickou úroveň lékařských fakult České republiky,“ dodává náměstek ministra zdravotnictví Michael Vít.  Čtyřisetmilionový projekt je největší investicí Ostravské univerzity za poslední roky. Do provozu má být centrum uvedeno v roce 2014.