Židenice znají možnou budoucí podobu lesoparku

Brno – Obnovené cesty, upravená zeleň nebo místo pro oddávání. Tak by už brzy mohl vypadat lesopark Bílá hora v brněnské městské části Židenice. Vedení radnice v úterý představilo vítězný návrh nové podoby přírodního areálu. O konečné verzi budou moci diskutovat i obyvatelé Židenic.

Přestárlá a divoce rostoucí vegetace, nepořádek, památník dělnického hnutí v režii sprejerů. To je Bílá hora dnes. Desetihektarový zalesněný kopec, ze kterého se nabízí jedinečný výhled na Brno, by se měl dočkat obnovy. Kromě úpravy cest a zařazení herních prvků vedení židenické radnice zvažuje například i vybudování rozhledny. Konkrétní návrhy možné podoby areálu zpracovávali profesionální architekti i studenti. 

Nejlépe si se zanedbaným lesoparkem podle porotců poradila Hana Trtílková, jež v Židenicích bydlí celý život. Na Bílou horu chodila už jako dítě. Možná proto její návrh zvítězil. „Do mobiliáře jsem navrhla mimo jiné třeba i skluzavku, což mi přijde jako dobrý nápad. Některé cesty jsou tu s tak prudkým sklonem, že by vedle nich mohla vést bezpečná skluzavka,“ přiblížila autorka svůj vítězný návrh. 

Video Hovoří autorka vítězného návrhu Hana Trtílková
video

Hovoří autorka vítězného návrhu Hana Trtílková

Bílou horu Žideničtí upravovali naposledy v devadesátých letech. Tehdy tam vznikla naučná stezka seznamující turisty se zajímavostmi místní fauny a flóry či fit stezka s dětským koutkem. Jedním z problémů, se kterým se měli ve svých projektech autoři vypořádat, byly útoky vandalů. Předkládané prvky v areálu by měly být natolik odolné, aby je vandalové nemohli zničit. Právě kvůli jejich řádění si zejména děti nemohou užívat dřevěného vláčku či prolézaček, které se kdysi v areálu nacházely. Ty už po pár měsících vandalové zničili, a dokonce některé spálili. 

Návrhy autorů, kteří se zúčastnili soutěže, jsou k prohlédnutí zde.


Porota, kterou tvořili kromě zastupitelů městské části například i zástupce odborné veřejnosti či zástupce akademické obce, se zaměřila zejména na tři kritéria. Hodnocen byl architektonický přínos, technická realizovatelnost projektu a originálnost. „Výběr tří nejlepších děl je skutečně rozptylem nejrůznějších přístupů k architektuře. My bychom rádi zakomponovali do toho projektu co nejvíce z různorodosti,“ vysvětlil místostarosta Židenic Jiří Nesiba (ČSSD). Autorka vítězného návrhu si odnesla dvacet tisíc korun. Finanční odměnu obdrží i tvůrci projektů, které se umístily na druhém a třetím místě.

Radní doufají, že na obnovu areálu získají peníze z Evropské unie. S přestavbou by chtěli začít do dvou let.

Z Bílé hory je krásný výhled na Brno
Z Bílé hory je krásný výhled na Brno
Více fotek
  • Z Bílé hory je krásný výhled na Brno zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371645.jpg
  • Návrhy do soutěže přihlásili studenti i profesionální architekti zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371648.jpg
  • Autorka vítězného návrhu Hana Trtílková zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371647.jpg
  • Památník, stejně jako zbytek parku, je terčem vandalů zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371649.jpg