Židenice znají možnou budoucí podobu lesoparku

Brno – Obnovené cesty, upravená zeleň nebo místo pro oddávání. Tak by už brzy mohl vypadat lesopark Bílá hora v brněnské městské části Židenice. Vedení radnice v úterý představilo vítězný návrh nové podoby přírodního areálu. O konečné verzi budou moci diskutovat i obyvatelé Židenic.

Přestárlá a divoce rostoucí vegetace, nepořádek, památník dělnického hnutí v režii sprejerů. To je Bílá hora dnes. Desetihektarový zalesněný kopec, ze kterého se nabízí jedinečný výhled na Brno, by se měl dočkat obnovy. Kromě úpravy cest a zařazení herních prvků vedení židenické radnice zvažuje například i vybudování rozhledny. Konkrétní návrhy možné podoby areálu zpracovávali profesionální architekti i studenti. 

Nejlépe si se zanedbaným lesoparkem podle porotců poradila Hana Trtílková, jež v Židenicích bydlí celý život. Na Bílou horu chodila už jako dítě. Možná proto její návrh zvítězil. „Do mobiliáře jsem navrhla mimo jiné třeba i skluzavku, což mi přijde jako dobrý nápad. Některé cesty jsou tu s tak prudkým sklonem, že by vedle nich mohla vést bezpečná skluzavka,“ přiblížila autorka svůj vítězný návrh. 

Bílou horu Žideničtí upravovali naposledy v devadesátých letech. Tehdy tam vznikla naučná stezka seznamující turisty se zajímavostmi místní fauny a flóry či fit stezka s dětským koutkem. Jedním z problémů, se kterým se měli ve svých projektech autoři vypořádat, byly útoky vandalů. Předkládané prvky v areálu by měly být natolik odolné, aby je vandalové nemohli zničit. Právě kvůli jejich řádění si zejména děti nemohou užívat dřevěného vláčku či prolézaček, které se kdysi v areálu nacházely. Ty už po pár měsících vandalové zničili, a dokonce některé spálili. 

Návrhy autorů, kteří se zúčastnili soutěže, jsou k prohlédnutí zde.


Porota, kterou tvořili kromě zastupitelů městské části například i zástupce odborné veřejnosti či zástupce akademické obce, se zaměřila zejména na tři kritéria. Hodnocen byl architektonický přínos, technická realizovatelnost projektu a originálnost. „Výběr tří nejlepších děl je skutečně rozptylem nejrůznějších přístupů k architektuře. My bychom rádi zakomponovali do toho projektu co nejvíce z různorodosti,“ vysvětlil místostarosta Židenic Jiří Nesiba (ČSSD). Autorka vítězného návrhu si odnesla dvacet tisíc korun. Finanční odměnu obdrží i tvůrci projektů, které se umístily na druhém a třetím místě.

Radní doufají, že na obnovu areálu získají peníze z Evropské unie. S přestavbou by chtěli začít do dvou let.

Z Bílé hory je krásný výhled na Brno
Z Bílé hory je krásný výhled na Brno
Více fotek
  • Z Bílé hory je krásný výhled na Brno zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371645.jpg
  • Návrhy do soutěže přihlásili studenti i profesionální architekti zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371648.jpg
  • Autorka vítězného návrhu Hana Trtílková zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371647.jpg
  • Památník, stejně jako zbytek parku, je terčem vandalů zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3717/371649.jpg