Ministr Chalupa: Státní správa plýtvá, škrty ji zefektivní

Praha - Státní správa sice není ve srovnání se zeměmi EU špatná, ale každý státní úřad má své rezervy, řekl v Interview ČT24 ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Upozornil, že se ve všech resortech velmi plýtvá. Škrty jsou proto nutné a mnohde prospěšné, narážel i na plánované škrty u českého hydrometeorologického ústavu. Ministr dále reagoval na kritiku od eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika, který vyjádřil znepokojení nad dalším kácením v Národním parku Šumava. Chalupa ujistil, že ji bere velmi vážně. S eurokomisařem několikrát mluvil a pozval ho, aby na Šumavu přijel a vyslechl si argumenty obou stran. Kácení je podle ministra mnohem menší než v minulosti.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Minařík

Kvůli škrtům ministerstva životního prostředí by měl například Český hydrometeorologický ústav přijít do dvou let až o třetinu státních peněz. Podle meteorologů to může ohrozit přesnost předpovědi počasí, zjišťování kvality ovzduší i výzkum. Navíc bude muset ústav  kvůli šetření propustit desítky lidí. 

„Budeme odbourávat agendy, které způsobují zbytečnou byrokratickou zátěž. To není jenom Český hydrometeorologický ústav. V globálu musí resort klesnout v následujících dvou letech o 500 milionů korun. V případě hydrometeorologického ústavu se musím smát. Jsem si vědom toho, že to je instituce, kterou lidé vidí každou hodinu u zpráv, když je počasí. Ale je to instituce, u které se tolik v minulosti neškrtalo. I když to bude bolet, není důvod, aby u hydrometerologického ústavu byl nějaký jiný specifický přístup než například u národních parků. Jsem přesvědčen, že tam je prostor, abychom jeho činnost zlevnili nebo zefektivnili,“ komentoval škrty Chalupa. 

Chalupa nezastíral, že se na jeho ministerstvu dosud dost plýtvalo.

Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí (ODS):

„Když se podívám na můj vlastní resort a vidím, jakým způsobem se tu v minulosti vyhazovaly prostředky za věci, které jsou, s prominutím, úplně zbytečné, tak si nemyslím, že to je správné zacházení s penězi daňových poplatníků. My musíme hledat hranici efektivity. To samé je s hydrometeorologickým ústavem. Pokud by ten škrt ohrozil kvalitu služby, pak by to byl škrt špatný. Pokud škrt povede k tomu, že tím zvýšíme efektivitu služby, pak je to škrt správný. Nechci se stání správy nijak dotknout. Nemyslím si, že je ve srovnání s EU nějak špatná, ale při vší úctě - každý státní úřad má rezervy, včetně toho mého.“


Chalupa: Těžba dřeva na Šumavě klesá

Chalupa se bránil i kritice ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který je přesvědčen, že by se nemělo znovu kácet v šumavském národním parku. Reagoval tak na zahájení těžby prvních kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy, kde loni aktivisté kácení blokovali. Letos park slíbil, že většinu stromů napadených škůdcem asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny. O národní park se začala zajímat i Evropská komise, do Prahy kvůli kácení zaslala dopis s výhradami. V EK dokonce uvažují, že by se mohli obrátit na soud. 

„Naší snahou není zasahovat proti parku, ale v jeho prospěch,“ řekl Chalupa. Těžba dřeva podle ministra klesá. Zatímco v roce 2009 bylo vytěženo 300 000 kubíků dřeva, o dva roky později to už bylo jen 240 000 kubíků. Navíc se prý netěží v první zóně, ale v místech, kde se běžně těžilo 18 let a teprve poslední 3 roky se tu těžba omezila. 

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

„Pro srovnání - loni se zasahovalo v téhle oblasti u 10 000 stromů. 5 000 bylo loupáno nastojato, 5 000 bylo pokáceno a odkorněno na zemi. Stromy tam zůstávají, neprodávají se, musí tam zetlít a zůstanou součástí ekosystému. Je dobré, aby i daňoví poplatníci věděli, že ta šetrná metoda z hlediska přírody, tedy loupání nastojato, stojí několikanásobně víc než kácení. Letos bylo identifikováno jen 1 700 stromů, které se pokácí,“ ujistil Chalupa. 

Chalupa: Chemie se téměř nepoužívá

„Stejným způsobem hodnoťme chemii. Říká se, že pan ředitel Stráský zasahuje intenzivně z hlediska chemie. Nechal jsem si zjistit, kolik se kupovalo chemie dle účetnictví. V roce 2008 se kupovalo 5 000 litrů chemického přípravku, v roce 2011 to bylo 310 litrů,“ podotkl Chalupa, který zdůraznil, že Šumava není všude stejná. „Máme tu první, druhou a třetí zónu. Někde se zasahuje, někde ne. Pochopil bych kritiku, kdyby se zasahovalo v první zóně. Mí předchůdci si udělovali výjimky pro zasahování v první zóně. My něco takového vůbec nečiníme,“ dodal. 

Tomáš Chalupa se v ČT24 vyjádřil také ke kauze Key Investments. Doslova řekl, že Praha 6 se stala obětí sofistikovaného podvodu a podvedený se cítí i on sám. Praha 6 podle Chalupy už v této kauze podala trestní oznámení.