Ostrava je na prvním místě v počtu trestných činů

Ostrava - Policejní prezidium zveřejnilo takzvanou mapu zločinu v České republice. Ta srovnává počet lidí bez práce s počty trestných činů. Nejhůř dopadl sever Čech a hned za ním jsou tři okresy Moravskoslezského kraje. Na špatnou bezpečnostní situaci se zaměří i nově jmenovaní policejní ředitelé Ostravy a Karviné. Chtějí hlavně vyřešit bezpečnost v ulicích.

Ostrava je po Mostecku druhým nejnebezpečnějším městem v Česku - alespoň podle mapy kriminality policejního prezidia. Společně s Bruntálskem a Karvinskem patří do první desítky míst, kde nejčastěji hrozí krádeže, loupeže nebo násilí. Noví policejní šéfové Ostravy a Karviné chtějí podle svých slov začít situaci řešit. Region přitom trápí chybějící policisté. Nyní jich je v kraji 3830. Vedení moravskoslezských policistů by chtělo navíc dalších dvě stě mužů zákona. „Podařilo se nám získat prvních dvacet policistů pro navýšení a tito policisté půjdou právě do Karviné a Ostravy,“ uvedl ředitel PČR MS kraje Tomáš Tuhý.

Kriminalita a chudoba podle policejního prezidia úzce souvisí. Nejvíc lidí bez práce žije na Jesenicku. V počtech lidí závislých na sociálních dávkách vede Ostrava. Z každých 10 tisíc obyvatel je jich 724. Důvodem vysoké kriminality na Ostravsku a Karvinsku je podle expertů především skladba obyvatel. Někteří z nich se do průmyslového regionu dostali po válce i rozkazem a skoro za trest. „Aspektů je více, vycházel bych z toho, že rodina je tady na tom hůře než jinde v České republice a může to být spojeno s výchovou v rodinách,“ myslí si sociální pedagog OU Ondřej Sekera. Ostravě celorepublikově patří první místo co do počtu trestných činů. Loni jich policisti napočítali přes 18 tisíc, na Karvinsku jich bylo přes 8 tisíc.