O rok odložené opravy krajských silnic startují

Ostrava - S ročním odkladem začal Moravskoslezský kraj rekonstruovat jedenáct nejhorších úseků silnic druhé a třetí třídy. Výměna povrchu a oprava mostů vyjde na půl miliardy korun. Až do podzimu musí být řidiči trpěliví, na opravovaných úsecích je čeká zdržení na semaforech.

Čerstvě položený a ještě horký asfalt. Ať už lepkavá černá hmota někomu voní, nebo naopak zapáchá, obyvatelé několika obcí a měst v Moravskoslezském kraji si ji o prázdninách a na podzim užijí celkem dost. V Palkovicích už pokládají první vrstvu nové vozovky. Zdržení kolem 10 minut čeká na řidiče i na výpadovce z Kopřivnice do Nového Jičína. Opravuje se hned na dvou místech a provoz tam řídí semafory. Kopřivnická radnice využila zahájení prací a spustila vlastní opravy. Opravy balíku 11 úseků silnic druhé a třetí třídy vyjdou kraj na více než 500 milionů korun. 350 z toho zaplatí evropské fondy. Projekt přitom nese název Silnice 2011, stavba má roční zpoždění. Vloni červená: kraj kvůli údajně přísným podmínkám tendr zrušil. Odklad také před měsícem. Zelená pro stavbu svítí teprve od počátku týdne. „Lhůty realizace těchto prací se pohybují od 60 do 150 dnů a poslední akce bude ukončena začátkem prosince 2012,“ uvedla mluvčí KÚ MS kraje Šárka Vlčková.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Do zimy tak zmizí také stovky děr na krátkém úseku silnice z Rybí do Závišic na Novojičínsku. Cestáři přijedou sice až za několik týdnů, po dlouhých letech žádostí a urgencí to ale obcím připadá spíše jako okamžik. Opravy komunikací jsou v létě v plném proudu. V celém kraji včetně Ostravy platí přes 70 dopravních omezení nebo uzavírek.