Vandalové drancují kostely

Třinec - Vandalové drancují kostely na Třinecku a Jablunkovsku. Během posledních dvou týdnů se vloupali hned do pěti z nich. Zájem ale mají jen o kostely evangelické církve. Podle policistů jdou vandalové hlavně po penězích. Farnostem způsobují nemalé škody.

Jan Fojcik je farářem v Návsí už třetím rokem. To, co se děje teď, ale nepamatuje. Zloději se během posledních dvou týdnů vloupali do kostela hned třikrát. Rozbili okna i dveře. Až na pár korun si ale nic neodnesli. „Každá sbírka, která je tady prováděna, je vždy odnášena hned na faru. Tady v tomto chrámě žádné velké peníze nezůstávají,“ prozradil farář. Jen o pár kilometrů dál, v obci Hrádek, ale takové štěstí neměli. Scénář vloupání stejný, zloději si ale přišli na pěkných pár tisícovek. „Zahájili jsme sbírku pro jednu rodinu. Mají devět dětí v pěstounské péči, rozpadá se jim barák. Jak naschvál má pokladník dovolenou, tak tady ty peníze nechal,“ potvrdil pastor Erich Bocek.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Evangelické kostely nejsou svým vybavením tak bohaté jako ty katolické. Lupiči tak mají podle policistů jediný cíl - peníze v kasičkách. Škoda na majetku ale mnohonásobně převyšuje ukradené koruny. V evangelickém kostele v Třinci zloději rozbili vitráž a způsobili tak škodu za 20 tisíc korun. Policisté i faráři si ale lámou hlavu, proč si vandalové vybírají jen evangelické kostely. Za vloupání můžou strávit ve vězení až dva roky.