Připojit fotovoltaiku do sítě? Na jižní Moravě problém

Jižní Morava – Připojit solární panely na rodinných domech je na jižní Moravě velký problém. Kapacita distribuční sítě je totiž kvůli velkým fotovoltanických elektrárnám na hranici své kapacity. Část zákazníků proto nyní zvažuje nákup ostrovních systémů, které slouží jen pro zásobování domů, a není je tedy potřeba připojit do sítě.

Daniel Šnajdr z Ochozi u Brna patří mezi šťastlivce, který se rozhodl fotovoltanickou elektrárnu pořídit už koncem roku 2009, a tak s připojením do sítě neměl žádný problém. „Fotovoltanika o výkonu 10,5 kW nás stála kolem jednoho milionu korun, pro obyčejnou rodinu jsou to velké peníze. Byli jsme na vážkách, ale po dvou letech musím říct, že to má hodně výhod. Elektřinu nejenom prodáváme, ale i využíváme v domě. Díky tomu se nám snížila spotřeba,“ řekl Šnajdr. Energii, kterou rodina nespotřebuje, prodává do sítě.

Kdyby se rozhodoval znovu, s investicí by Daniel Šnajdr neváhal, i když si rodina musela vzít u banky úvěr. „Měsíční splátka je okolo pěti tisíc, elektrárna nám vydělá okolo dvanácti tisíc korun. V zimě, kdy slunce svítí jen málo, je to samozřejmě míň, sotva to pokryje splátku, ale v létě zase máme jako rodina se třemi dětmi peníze navíc,“ pochvaloval si Šnajdr. Garantované výkupní ceny má rodina na dalších osmnáct let, investice se tedy nepochybně vrátí.

Solární byznys na jižní Moravě už nekvete

Ještě před dvěma lety měly v době solárního boomu firmy na jižní Moravě tolik práce, že nevěděly kam dřív. Právě tady je totiž ideální množství záření a navíc ceny panelů klesají. Přesto dnes společnosti zákazníky hledají jen těžko. „Sice jsme brněnská firma, ale letos pracujeme převážně mimo území kraje. Poptávek ze strany zákazníků tu není tolik. Vysvětlení je jednoduché – zákazníci nemají povolení, takže ani nemají možnost elektrárny připojit,“ popsal aktuální trend majitel firmy na montáž panelů Miroslav Vavera.

Mapa intenzity slunečního záření v ČR
Mapa intenzity slunečního záření v ČR

Podle společnosti E.ON je omezení množství připojených elektráren nutné kvůli zajištění stability a bezpečnosti distribuční sítě elektřiny. „V červnu letošního roku společnost obdržela dalších více než tři tisíce žádostí o připojení, které jsou nyní ve stavu posuzování. Předpokládáme, že více než polovině žadatelů bude zaslán návrh smlouvy o připojení. V případě dokončených montáží tak odhadujeme, že v roce 2012 bude v distribuční soustavě připojeno celkem cca 30 MW výkonu z fotovoltanických elektráren,“ uvedla Božena Herodesová z koncernové komunikace E.ON s tím, že uvedené hodnoty platí pro jižní Čechy, Vysočinu, jižní Moravu a také pro část Zlínského kraje.

Šancí pro solární energii v domácnostech by se mohla stát plánovaná podpora ostrovních systémů. Tento typ fotovoltaiky se nepřipojuje do sítě, ale vyrobená energie slouží čistě pro využití v domech, nikoliv pro prodej do sítě. Přebytečnou energii majitel uschová v akumulátorech. „Obecně platí, že náklady na malou ostrovní elektrárnu jsou o dvacet až čtyřicet procent vyšší než za elektrárny, které jsou zapojeny do sítě. Jde o investici v řádu 200 až 250 tisíc korun,“ dodal Vavera. Podle něj je ale nemožné předvídat vývoj v oboru v řádu týdnů, natož měsíců či let. Vše závisí na podobě schválené legislativy.