Ostravské muzeum mapuje Cestu ke zlaté bule sicilské

Ostrava - Letopočet 1212 je jedním z nejznámějších v české historii – rok vydání Zlaté buly sicilské, dokumentu, kterým uznal budoucí římský císař Fridrich II. českým panovníkům dědičný královský titul. A letos to bude přesně 800 let. Ostravské muzeum připravilo výstavu Cesta ke zlaté bule sicilské. Kurátoři mapují okolnosti vydání buly, ale i úsilí Vratislava II., Vladislava II. a Přemysla Otakara I. o získání královské koruny.

Originál Zlaté buly sicilské je tak vzácný, že ho nelze vystavit. Národní archiv Praha zapůjčil faksimile, dokonalou napodobeninu. I ta má hodnotu asi sedm set tisíc korun. Některé originály budou na výstavě jen omezenou dobu. Například korunovační evangelistář Vratislava II.

„Návštěvníci ještě několik dní spatří originál, později bude nahrazen zdařilou faksimilí. Rukopisy tady budou maximálně dva tři týdny. Protože jak teplota, tak světlo neumožňují dlouhodobé vystavení,“ vysvětluje jeden z autorů výstavy, historik Ostravského muzea Roman Bertha.

Video Reportáž Petry Sasínové
video

Reportáž Petry Sasínové

Ředitelka muzea Jiřina Kábrtová dodává, že čím starší datum si kurátoři vyberou, tím hůř se získávají předměty pro výstavu, protože autentické exponáty jsou nesmírně vzácné, navíc, je jich velmi málo dochovaných. „Proto jsme rádi, že se připojila celá řada institucí a odborníků z celé republiky a podařilo se nám svést k nám do muzea řadu skvostů,“ uvedla Kábrtová.

K nejcennějším exponátům patří reliéf z baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, který zobrazuje Přemysla Otakara I. jako zbožného krále. Z doby kolem vydání buly sicilské jsou vystavené zbraně i soubory mincí.

„Mince, které tady máme, by asi na aukcích nebyly až tak vysoce ceněné, ale mají obrovskou vypovídací hodnotu, protože na nich vidíme všechny tři panovníky, které chce výstava přiblížit, a to z doby před korunovací i po ní,“ uvedl historik Bertha.

Archeologická část výstavy má i regionální rozměr. Připomíná, co se dělo na počátku 13. století na pomezí Moravy a Slezska. „Právě v té době vznikla celá řada historických měst na moravskoslzekém pomezí namátkou mohu jmenovat Opavu, Uničov, třeba Hradec nad Moravicí už byl významným centrem a z Ostravy se začala rozvíjet část, kterou dnes známe jako Landek,“ uvedla ředitelka muzea.

Celá výstava je pojištěná na 25 milionů korun. Historická hodnota některých originálů je však nevyčíslitelná.