Ostravská D1: souboj odborných a znaleckých posudků

Ostrava - Bitva odborných a znaleckých posudků. Strhla se kolem ostravské části dálnice D1. Zatímco Ředitelství silnic a dálnic ČR už ví, že podle německých expertů je stav nosných mostů silnice v katastrofálním stavu, společnost Eurovia má odborné posudky jiné. Jejich výsledky zatím nechce zveřejnit.

 

Měla spojit Ostravsko se zbývajícími částmi republiky. Místo toho rozdělila Ředitelství silnic a dálnic a stavební firmy. Pět let po svém otevření je místní dálnice v havarijním stavu. Potvrdili to i němečtí experti. Eurovia se brání. Máme své odborné posudky a podle těch je všechno jinak. Zhotovitel stavby zatím nechce být konkrétnější. V lednu tohoto roku Ostravu navštívil ministr dopravy Pavel Dobeš. Kritickou situaci chtěl řešit co nejrychleji. Kdo za špatný stav silnice může, kdo případnou opravu zaplatí a kdo vše vyřeší, není ale jasné ani po více než půl roce. Osud dálnice u Ostravy trápí i místní radnici, ta teď opravuje dopravní tepnu kolem svinovských mostů a právě dálnicí vede hlavní objízdná trasa.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

 

Město se bojí, že ministerstvo bude chtít dálnici pro špatný stav uzavřít. „To by přineslo velké riziko dopravního kolapsu i velmi ztíženou situaci pro sbory integrovaného záchranného sboru,“ varuje náměstek primátora města Ostravy Tomáš Sucharda. Další výsledky expertíz německých odborníků bude mít ředitelství silnic a dálnic na konci srpna. V té době zřejmě výsledky svých šetření zveřejní také Eurovia.