Vyškovský exstarosta odešel od soudu s podmínkou

Vyškov - Tříletý trest odnětí svobody se čtyřletou podmínkou dostal u soudu bývalý vyškovský starosta Jiří Piňos (ČSSD). Navíc musí zaplatit peněžitý trest ve výši 200 tisíc korun. Soud ho potrestal za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie se jej dopustil, když před lety vedl vyškovský pivovar. Poté, co jej policie obvinila, na post starosty rezignoval.

Proces bude ve čtvrtek pokračovat výslechem svědků. Mohl by padnout verdikt. S Piňosem stojí před soudem i další bývalý člen vedení Jihomoravských pivovarů Lubomír Konšel.

„Z vývoje situace jsem překvapený. Neočekával jsem, že to dojde tak daleko a stanu před soudem. Myslel jsem si, že vyšetřování státní zastupitelství zastaví,“ uvedl exstarosta. Na místo starosty rezignoval k 30. lednu. Na proces čekal bezmála čtyři měsíce. U soudu se setkal i s dalším někdejším členem vedení pivovaru. Piňos v něm pracoval téměř 19 let. S členy vedení města se po svém obvinění domluvil, že ihned opustí křeslo starosty. Zůstal ale nadále radním. Do funkce pak nastoupil jeho sociálnědemokratický kolega – radní Karel Goldemund. Piňos měl v plánu se před soudem očistit. Goldemund měl podle lednové dohody odstoupit a Piňos měl být opět navržen vyškovským zastupitelům na jmenování do funkce starosty.

Piňos vedl vyškovský pivovar šest let. O 5,5 milionu korun přišel pivovar, oficiálně pojmenovaný Jihomoravské pivovary, při prodeji sodovkárny v Tečovicích na Zlínsku. Manažeři podle policie neuhlídali splnění podmínky, aby kupec zaplatil celou kupní cenu dva dny před podpisem smlouvy. Z ní dorazilo jen půl milionu ze slíbených pěti milionů korun. V rozporu s přáním akcionáře přitom zahrnuli do kupní smlouvy i zásoby sodovkárny, tedy sirupy, cukr a rozpracovanou výrobu. Prodejce se podle policie také nesmyslně zavázal k placení smluvní pokuty ve výši 0,1 procenta z kupní ceny denně, pokud kupujícímu řádně nepředá všechen majetek. „Přitom majetek, jenž se prodávající zavázal předat, se v areálu sodovkárny vůbec nenacházel,“ řekla k tomu před časem policejní mluvčí Petra Vedrová. Navíc se podle ní prodejce zavázal zaplatit tento nepředaný majetek, a to v pořizovací ceně.