Připomínka Hošnova impéria - vila nad Pisárkami, chátrá

Brno - Vila na kopci nad Pisáreckými tunely je k nepřehlédnutí. Každý, kdo přijíždí do Brna z dálnice k výstavišti, si jí musí všimnout. Dům, který dříve patřil nechvalně proslulému podnikateli Rudolfu Hošnovi, dnes chátrá. Vila byla ve své době považována za jednu z nejluxusnějších staveb v Brně. Její součástí byl krytý bazén, z oken bylo vidět téměř celé město. Vila se stala součástí insolvenčního řízení na majetek bývalé Hošnovy manželky. Postupně začala chátrat a její vybavení rozkradli bezdomovci nebo hledači barevných kovů.

Podle památkářů nemá vila žádnou velkou hodnotu. Je situována na místě, odkud je výhled do širokého okolí. A hlavně její osud je připomínkou divokých začátků kapitalismu po roce 1989.

„Ruda měl patnáct miliónů nacpáno v matraci,“ směje se Hošnův známý Jef Kratochvíl. „V tom domě, který byl vkusně zařízený, se pořádaly večírky, oslavy narozenin. Jezdila tam Helena Růžičková s přáteli,“ vzpomíná po letech Kratochvíl.

Jeho slova ale zpochybňuje památkář. „To je typická ukázka nekulturnosti zbohatlých vrstev po revoluci. Ty na rozdíl od prvorepublikových neměly žádné kulturní zázemí. Je to nejpustší kýč,“ hodnotí vilu památkář Karel Doležel.

Video Jaký byl osud vily?
video

Jaký byl osud vily?

Jaký byl osud vily?

No comment: Vila nad Pisáreckým tunelem

Rychlý vzestup a velký pád

Podnikatel Rudolf Hošna s typickým červeným sakem a dlouhými vzadu svázanými vlasy byl jedním ze symbolů podnikání v Brně v 90. letech minulého století. Ve svém podnikání se soustředil na prodej automobilů a oblečení, byl ale také producentem filmového propadáku Trhala fialky dynamitem nebo se na nějakou dobu stal majitelem Pragokoncertu.

Jeho podnikání ale nebylo tak úplně v pořádku. V roce 2001 ho policie obvinila ze zpronevěry 24 miliónů korun. V roce 1993 byl totiž Rudolf Hošna jednatelem firmy, která prodávala vozy Škoda. Firma odebrala od výrobce 115 automobilů, které prodala, ale Škodovce už za ně nezaplatila. „Já jsem se ničeho nedopustil. Nechápu, proč bylo obvinění proti mně vzneseno. Již osm let navíc ve firmě, jež má být zapletena do zpronevěry, nepodnikám. Věnuji se kultuře,“ reagoval před lety Hošna na policejní obvinění. A hájil se stejně jako spousta dalších. „Skutečně jsem kdysi byl jednatelem jisté firmy, ale jen několik měsíců,“ uvedl Hošna. Tehdejší spor označil za obchodní vztah dvou firem, se kterými v době obvinění nemá už nic společného.

Soud nakonec Hošnu poslal do vězení za podvod. I když se před trestem bývalý podnikatel ukrýval na Slovensku, nakonec ho policie přece jen zadržela a strávil několik let ve vězení.

Vilu získala Hošnova manželka

Smůla neprovázela Rudolfa Hošnu jen v podnikání. V září roku 1999 mu zmizela jeho dvacetiletá manželka. „Mám velké obavy o její osud. V žádném případě neodešla sama. Pokud by to udělala, dala by nám o tom vědět. Mám indicie, které nasvědčují, že byla unesena kvůli majetku. Bojím se, aby jí někdo neublížil, a pátrám po ní i po vlastní linii,“ obcházel Hošna média. Manželka měla podpisové právo na majetek Hošnovy rodiny. Podnikatel se obával, aby se nestala obětí vyděračů.

Jenže Barbora Hošnová během několika dní vystoupila s prohlášením, že nikam nezmizela a chce se s manželem rozvést. Mezitím se snažila prodat právě vilu, kterou o rok dříve získala od tchyně za 8,5 miliónu korun. „Pro to, co mi manželka udělala, nemám vysvětlení. Nechápu, proč majetek prodávala. Myslím si, že ji někdo zmanipuloval. I tak ji mám stále rád,“ tvrdil po jejím objevení Hošna.

/*json*/{"map":{"lat":49.185465738347,"lng":16.566336750984,"zoom":18,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.185507813344,"lng":16.566470861435,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/