Fakultní nemocnice v Ostravě slaví sto let

Ostrava - Fakultní nemocnice v Ostravě slaví sto let od svého vzniku. 14. srpna 1912 se otevřela původní nemocnice v Ostravě-Zábřehu. V padesátých letech se pak začal stavět současný areál v Porubě. Z bývalé epidemické nemocnice je dnes jedno z nejuznávanějších zdravotnických středisek v zemi.

58 lůžek, dva lékaři, kteří docházeli jen na vizity a pacienti výhradně s neštovicemi, záškrtem nebo úplavicí. Před sto lety začínala tehdy epidemická nemocnice ve skromných podmínkách. Přežila první i druhou světovou válku a krádež části vybavení. V 50. letech pak už bylo třeba z kapacitních důvodů začít stavět nový areál v Porubě. Původní areál byl v Syllabově ulici v Ostravě-Zábřehu. Teď tady nemocnici vystřídala lékařská fakulta. Stěhování probíhalo od roku 1973 postupně až do roku 2005, kdy se do nového přestěhovala poslední část – ústav soudního lékařství. Lékaři si ale museli zvykat i na dnes už samozřejmé věci. „Tam měli okna, viděli zeleň, viděli stromy a tady je to bezokenní prostor centrálních operačních sálů,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Maria Dobešová.

„Ze začátku to působilo takovým trošku neosobním dojmem, ta okna tam opravdu chyběla, ale té práce je tolik, že si za chvilku na to zvyknete,“ reagoval přednosta neurochirurgie Tomáš Paleček.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

V současné době ma FN v Ostravě jedno prvenství. Zdejší perinatologické centrum dosahuje nejlepších výsledků v zemi v péči o předčasně narozené děti. „Co se týče novorozneců extrémně nízké pordní hmotnosti, což jsou novorozenci pod jeden kilogram, tam jsme dosáhli  úrovně, kdy vlastně z loňských 42 dětí, které jsme hospitalizovali, zemřelo pouze 8 procent,“ potvrdila primářka gynekologicko-porodnického oddělení Renata Poláčková. FN Ostrava patří mezi největší zdravotnické zařízení v našem kraji, ročně zde hospitalizují více než 44 tisíc pacientů a provedou více než 600 tisíc ambulantních vyšetření. Ostravská fakultní nemocnice patří současně mezi největší zaměstnavatele v regionu. Pracují zde tři tisíce lidí.