Chovatel vypustil do přírody šest tetřevů hlušců

Jablunkov - Celkem šest tetřevů hlušců dnes vypustil jejich chovatel do volné přírody v Bahenci u Jablunkova. Naposledy se tak stalo před pěti lety. Dohromady jich v Beskydech žije jen pár desítek. Sledovat je teď budou pracovníci Lesů ČR pomocí vysílaček, které mají tetřevi upevněné kolem krku.

O šest extrémně ohrožených tetřevů hlušců více se ode dneška pohybuje v Moravskoslezských Beskydech. Čtrnáctiměsíční ptáky vypustil jejich chovatel František Martynek. Pro jejich velmi nákladný a časově náročný chov se rozhodl z vlastní vůle a z vlastních peněz. „Mám rád přírodu a chci se podílet na obnově populace v Beskydech, takže asi na základě toho jsem se rozhodl, že toho teřteva budu chovat a pokoušet se, aby ta populace se u nás udržela,“ řekl chovatel Stanislav Martynek. Tetřevi se v přírodě dožívají maximálně šesti let. Často ale zahynou mnohem dříve. Ve volné přírodě totiž mají velké množství nepřátel. „Je to kuna, liška, ale může to být i jestřáb, výr, možná další predátoři, je také ohrožen řadou nemocí a samozřejmě přicházejí i zranění, která, když zůstane bez pomoci, ten tetřev samozřejmě nemůže přežít,“ upřesnil pracovník řediteltví Lesů ČR Hradec Králové Petr Zvolánek.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Podle chovatele se tetřevi budou ještě pár dní po vypuštění zdržovat v blízkosti voliéry. I pak nejčastěji zůstávají do pěti kilometrů od místa, kde vyrůstali. Mohou se ale výjiměčně vzdálit až padesát kilometrů. Čtyři tetřeví kohouti na sobě mají speciální vysílačku. „Můžou objasnit, co se s nimi po tom vypuštění děje, jaké je procento přežití, ale například i jaký biotop preferují a v případě, že dojde k jejich úmrtí, tak také pomůžou analyzovat příčiny toho úmrtí,“ dodal Petr Zvolánek. V Beskydech by se dal počet těchto ohrožených ptáků spočítat na pár desítek. V celé republice jich pak žije okolo tří set, z toho nejvíce na Šumavě.