Policisté obvinili provozovatele nelegální stáčírny

Zlín - Policisté obvinili provozovatele nelegální stáčírny, kde včera zadrželi několik set lahví s alkoholem, etikety i zařízení na míchání alkoholu. 51letý muž se zodpovídá za přečin ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, za neoprávněné podnikání a za porušování předpisu o nálepkách a jiném označení zboží. Soud poslal muže, kterému hrozí až 8 let vězení, do vazby. Celkem dnes policisté ve Zlíně zadrželi tři další osoby. Hodlají u nich provést domovní prohlídky.

Muž je už druhým obviněným ve Zlíně. Kvůli porušování předpisu o nálepkách a jiném označení zboží si už vyslechl obvinění provozovatel večerky na sídlišti Jižní Svahy. Právě v jeho obchodě nakupovaly některé oběti, které zemřely nebo leží v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, alkohol. Policie obchod v úterý uzavřela. Krátce poté se objevila informace, že jsou vyšetřovatelé na stopě distributorovi nelegálního alkoholu. Toho policie vyslýchala a včera i s ním navštívila místo, kde se nelegální alkohol stáčel do lahví opatřených falešnými etiketami.

Náměstek policejního prezidenta a vedoucí vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera už včera uvedl, že rozbory potvrdily přítomnost metylalkoholu ve vzorcích zabavených ve skladišti umístěném v garáži na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Na Zlínsku po otravě metylalkoholem zemřely dvě ženy. U osmdesátiletého muže, který byl nalezen mrtvý ve středu v Kostelci u Zlína, zatím nejsou známy výsledky pitvy. Ta určí, zda muž také nezemřel kvůli vypití závadného alkoholu.

Ve zlínské krajské nemocnici leží s potvrzenou otravou metanolem deset lidí. Dnes přijali 79letého muže, který je při vědomí a komunikuje. Zdravotní stav pacientů a pacientek se od včerejška nezměnil. Dva muži a jedna žena, kteří byli při přijetí v kritickém stavu, jsou stabilizovaní a v umělém spánku. Zbývající pacienti a pacientky jsou při vědomí a bez dialýzy.

Na informační linky se obracejí desítky lidí

Telefonní linka při krajské hygienické stanici ve Zlíně odpovídá na desítky dotazů denně týkajících se otrav metylalkoholem. Její zřízení doporučila hygieně ve středu bezpečnostní rada Zlínského kraje. Nejčastěji se na hygieniky obracejí provozovatelé prodejen, řekl  náměstek ředitelky Pavel Kopl.

Provozovatelé se zajímají hodně o opatření ministra zdravotnictví, jaký alkohol mohou prodávat. „Určitá část dotazů se týká případného laboratorního vyšetření alkoholu, který mají lidé doma a který by mohl být podezřelý,“ uvedl Kopl. Číslo informační linky je 577 006 753.

Konzultační linku zřídila ve stejný den také zlínská nemocnice. Zatím ji využily dvě desítky lidí. „Ohledně zdravotního stavu souvisejícího s požitím závadného alkoholu jich bylo minimálně. Spíše se ptají, zda mají konzumovat alkohol koupený před rokem a podobně. Na uvedeném telefonním čísle však zdravotníci hodnotí zdravotní stav a radí, co dělat v případě potíží,“ doplnila mluvčí nemocnice Karla Havlíková.