Díky podpoře místního mecenáše získají Bukovany moderní kapli

Bukovany (Kyjovsko) – Už dvakrát pořádali lidé z Bukovan na Kyjovsku sbírku na stavbu kostela, nikdy se ale nepodařilo vybrat dost peněz. Stavbu kaple, která bude hostit i výstavy a koncerty, se nakonec rozhodl zaplatit bukovanský rodák a mecenáš Josef Kouřil. Základní kámen byl v obci slavnostně poklepán dnes odpoledne.

V Bukovanech není kostel, a tak místní věřící musí dojíždět do Kyjova. „Podle průzkumu, který jsme si udělali, místní kostel opravdu chtěli. Ve sbírkách se ale nikdy nepodařilo vybrat dost peněz,“ popsala starostka obce Jana Šimečková (ODS).

Místní věřící tak zachránil až zdejší rodák a mecenáš Josef Kouřil. Právě on se rozhodl na stavbu kaple uvolnit deset milionů korun – jeho podmínkou ale bylo, že jeden milion potřebný na vybavení interiéru kaple se vybere mezi lidmi. Obec se také zapojila a poskytla pozemek pro kapli, leží mezi obecním úřadem a sokolovnou. A jasno už je také v tom, že kaple nebude sloužit pouze věřícím, ale jako multifunkční centrum, které nabídne prostor pro výstavy nebo koncerty.

Dnešní slavnostní poklepání základního kamene symbolicky stavbu kaple zahájilo. „Už se kopou základy, předpokládáme, že by stavba měla být dokončena do jednoho roku,“ řekla starostka Šimečková. Půdorys kaple bude oválný, stejný tvar bude mít také věž.

Josef Kouřil už v obci vybudoval repliku historického mlýna, který zároveň slouží jako rozhledna.