Vinaři hlídají svou úrodu nonstop, na policii nespoléhají

Znojemsko/Uherskohradišťsko - O celoroční úrodu okrádají pěstitele zloději vína. Své o tom ví hlavně vinaři ze Zlechova na Uherskohradišťsku, kteří přišli téměř o dvě tuny hroznů. Takto rozsáhlá krádež hroznů je ve vinařských oblastech výjimečná. Policie vinařům zatím příliš nepomohla, proto ve vinohradech po nocích hlídkují sami.

Mrazivá noc, asi jedna hodina ráno. Noční hlídky vinařů opatrně obcházejí zdánlivě tichý vinohrad. Číhají totiž na zloděje, kteří místo nich už sklidili stovky kilogramů hroznů. „To člověka rozčílí, je v tom celoroční práce. Člověk přijde, uvidí to a je zklamaný a naštvaný,“ pronesl zlechovský vinař Pavel Valenda. Zloději si navíc umí vybrat, protože zmizely hlavně kvalitní odrůdy – Rulandské bílé, Müller thurgau a Chardonnay. „Tohle jsou pro mě cennější odrůdy, ta ztráta je zatím šedesát tisíc korun,“ dodal Valenda.

První krádeže hroznů začali vinaři na policii hlásit od poloviny září, tedy v době, kdy začíná vinobraní. Kvůli burčáku se vydávají zloději na lup častěji, proto musí v této době vinaři hlídat svou úrodu prakticky nonstop. Na noční hlídky chodí vypomáhat členové mysliveckého sdružení, nejeden jejich člen je totiž také vinař. Podezřelé osoby ve vinohradu pak hlásí i lidé, kteří bydlí v jeho okolí.

Sedm hlídačů najal i Karel Blahůšek, vedoucí vinic Agrodružstva Vrbovec. Vinohrady u obce Vrbovec na Znojemsku jsou po zlodějském nájezdu lehčí téměř o dvě tuny hroznů odrůdy Veltlínské zelené. „Je to škoda 40 tisíc korun. Navíc když spočítáme, že lidé okolo toho i celý rok pracují a najednou přijde nějaký darebák a ukradne vám přes noc tolik hroznů, to vám přijde líto,“ posmutněl Blahůšek. Zároveň upozornil, že škoda je vyčíslena jen v ceně samotných hroznů. Hodnota lahvového vína, které z ukradených hroznů mohl vyrobit, by byla minimálně třikrát vyšší. Policii přitom Blahůšek nahlásil ztrátu jen 900 kilogramů.

Vinaři často tuší, kdo by mohl být zlodějem jejich vína, ale konkrétní stopy nemají. „Podezření mám, ale zatím není důkaz, ještě se nám nepodařilo chytit je při činu,“ upozornil Valenda. Zemědělci pak spoléhají především sami na sebe: „Upozornil jsem své kolegy. Zatím se nám nepoštěstilo, že by nám policie pomohla nějaký případ objasnit,“ poznamenal skepticky Valenda. Podle vinařů často kradou celé organizované skupiny, a to i na objednávku. Hrozny pak prodávají pod cenou jiným vinařům.

Další krádeže vína

Téměř tuna hroznů odrůdy Cabernet Moravia se ztratila v září z vinohradu ve Velkých Pavlovicích, o den později ztrátu deseti metráků hroznů Zweigeltrebe oznámila vinařka z Mikulovska. Škodu vyčíslila na 15 tisíc korun.

Se zloději hroznů se potýká také majitel vinohradu ve Stavěšicích na Hodonínsku. V polovině září mu z vinice zmizelo přibližně půl tuny hroznů.


Zloději očesali hrozny zlechovského zemědělského družstva už dvakrát. Na začátku října přišli vinohradníci družstva Agro Zlechov o 1 400 kilogramů hroznů Rulandského bílého ve vinohradu v Tupesích. „Hrozny zloději ukradli v průběhu prodlouženého víkendu,“ řekl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergenthal. Jen o pět dní dříve přitom zemědělci přišli o zhruba 200 kilogramů hroznů Rulandského šedého.

Vinař Pavel Valenda věří, že se zloděje zlechovských hroznů podaří dopadnout. Do té doby jim alespoň vzkazuje: „Ať se někdy přijdou podívat, jak se tady pracuje. Je to dřina.“

Kradou se také švestky, jablka nebo dokonce oskoruše

Na policii se na podzim obrací i majitelé ovocných sadů, kam zloději také pořádají nájezdy. Například ve Véskách na Uherskohradišťsku přišel pěstitel o zhruba půl tuny švestek. Škoda dosáhla čtyř tisíc korun. O několik dní dříve vyrušili lidé z Medlovic zloděje při krádeži oskoruší. Stihli očesat padesát kilogramů.