Britští vědci udělali pokus a otestovali ruce, peníze a kreditky lidí ze všech koutů Velké Británie. A výsledek není zrovna lichotivý. „Nějakých osm až deset procent vašich librových bankovek nebo kreditních karet může být těžce zamořeno bakteriemi. A nemusí to přitom přímo odpovídat tomu, co máte na rukou. Někteří lidé totiž mají opravdu špinavé ruce s miliony bakterií a přitom jejich bankovky nejsou kontaminované,“ vysvětlil Ronald Cutler z Univerzity královny Mary v Londýně.
Na bankovkách i kreditních kartách se našla bakterie E.coli
Peníze z rotačky v tiskárně jsou bez poskvrnky. Stačí je ale dát do oběhu a začne se na ně lepit špína. Bankovky mají životnost osmnáct měsíců až deset let. Za tu dobu můžou být plné toxických bakterií. Na Petriho miskách jsou jich vidět miliony v koloniích. Většina dokáže člověku přivodit pořádné střevní problémy. „Na některých bankovkách a kreditních kartách, a pochopitelně i na lidských rukách, jsme našli bakterii E.coli,“ řekl Cutler.
Americké úzkostlivé hospodyňky radí prát peníze ručně v tekutém pracím prášku. Normálním smrtelníkům by podle pragmatiků z britských laboratoří mělo stačit častější mytí rukou pokaždé, když člověk přijde do styku s penězi. Zvlášť pokud si kupuje na ulici něco k jídlu.
