Z fanoušků jsme cítili energii, říká kapitán házenkářů Jícha

Zlín – Poprvé vedl národní tým házenkářů z pozice kapitána. Střílel góly, zastavoval nájezdy soupeře a neúnavně burcoval své spoluhráče. Filip Jícha po výhře nad Izraelem 27:22 nezapomněl ocenit i skvělou atmosféru ve Zlíně, kam dorazili házenkářští fanoušci z celé republiky.

Výhra až tak přesvědčivá nebyla, čekal jste proti Izraeli snazší průběh?

Byl to první zápas celé kvalifikace a podle toho to vypadalo. Bylo to hodně nervózní, strachovali jsme se – ne tak o výsledek, ale o náš celkový výkon. Z toho pramenilo, že jsme dělali i takové chyby, kterých jsme se dřív dokázali vyvarovat. Pozitivní na tom je, že jsme to utkání vyhráli, a to byl náš cíl. To jak se to stalo, není tolik důležité.

Zmínil jste chyby. Kterých bylo nejvíc?

Byly tam hlavně takové neshody v postupném útoku, což je logické, my jsme v tomhle složení absolvovali dva tréninky a svým způsobem každý hledal situace a svou roli v týmu. To platí pro hráče i pro trenéry. Vítězství nám může dát jistotu a klid, domácí výhra je důležitá. Do Černé Hory tak nemusíme jet s tak velkým tlakem na ramenou a zkusíme další dva body vybojovat.

Video Házená - Česko - Izrael
video

Házená - Česko - Izrael

Čekal jste, že vás outsider tolik potrápí?

Před měsícem bych řekl ne, ale po mém posledním zápase v Hamburku jsem čím dál tím víc začal tušit, že toto vítězství nebude jednoduché. To se potvrdilo, když jsem viděl sestavu Izraelců a jak trénovali. My se stále hledáme, tak bylo jasné, že jednoduché to nebude.

Užil jste si vůbec premiéru v roli kapitána?

Moje role v týmu se nemění, ať jsem kapitán, nebo ne. Pro mne to není nijak zatěžující, stejnou situaci znám z Kielu. Tam jsem zástupce a několikrát jsem dělal i kapitána. Týmu chci dát herní tvář a nezáleží to na tom, jestli ho zároveň na hřiště i přivedu.

V závěru bylo poznat, že vás povzbudilo i fandění plných tribun.

Jsem moc rád, že jsme kvalifikaci začínali znovu ve Zlíně. Fanoušci nám tady přináší štěstí. Dokázali jsme tu zatím vyhrát všechny zápasy, když jsme porazili třeba i silné Norsko. Chtěl bych jim proto poděkovat opět za skvělou atmosféru, kterou nám vytvořili, a taky za tu jejich pozitivní energii. Ta byla cítit až na hřiště.

Video Reportáž ze zápasu ČR vs. Izrael
video

Reportáž ze zápasu ČR vs. Izrael

Filip Jícha

Filip JíchaNarodil se 19. dubna 1982 v Plzni. Přes české kluby, exotickou odbočku v Arábii a působení ve Švýcarsku se dostal i do nejkvalitnější házenkářské soutěže na světě – německé Bundesligy. Po dvou sezónách v Lemgu přestoupil do velkoklubu z Kielu, se kterým dvakrát vyhrál i Ligu mistrů. Mnoho let patří mezi největší tahouny reprezentace a absolutní špičku světové házené. Jeho výjimečnost ocenili v roce 2010 i experti, kteří jej vyhlásili nejlepším hráčem planety. Nastupuje na postu levé nebo střední spojky. Je ženatý, má dceru Valérii a syna Filipa.