Státní svátek a Dušičky v Košticích

28. října položil v Košticích starosta obce květiny k památníku padlým v obou světových válkách. Místní občané pan Fománek a malíř pan Satran vlastními náklady vyčistili a znovu vyzlatili pamětní desku Lípy Svobody z roku 1918 a položili zde rovněž kytici se vzpomínkou na všechny dřívější obyvatele Koštic. Na místě se sešla asi desítka občanů a společně zavzpomínali a též probrali současnou situaci.

Podařený dušičkový podvečer nachystalo občanské sdružení Vožekovo 1. 11. v Košticích. Nejprve proběhla na místním hřbitově komentovaná prohlídka, kde Irena Hellerová seznámila návštěvníky s historií některých významných rodin a jejich hrobů. Nejznámější je zřejmě novodobá vlastnoruční socha pana Svatoše na jeho hrobu. Historicky nejstarší dochovaný je pravděpodobně hrob mladého učitele Löschnera, kterému nechali náhrobek zhotovit jeho žáci roku 1875, a náhrobek faráře Sturma z roku 1885, opět zaplacený farníky z Koštic. Zajímavá historie mlynářské rodiny Ortů i děsuplný osud nejmladšího syna řeznické rodiny Zajíčků v nemilosrdných 50. létech 20. století, to vše zaujalo i dojalo návštěvníky hřbitova. Neznámý původ a smysl ústředního sloupu hřbitova snad bude objasněn v blízké budoucnosti nahlédnutím do církevních archivů. 
Poučnou půlhodinku přítomní zakončili procházkou ke škole, kde se zahřáli horkým čajem a pokračovali do kostela.
Poté zazpívali členové libochovického sboru Melodie Jiří Grüner a Lucie Zahradníčková, děti pod vedení učitelky Mirky Šubrtové zahrály na zobcové flétny, s Ing. Novákovou zazpívaly několik písní a koncert vyvrcholil společným zpěvem nádherné písně Hallelujah, kdy se přidali všichni přítomní.
Obrazová galerie
Před kostelem děti tvořily pomocí svíček světelné obrazy. Lampionový průvod se vydal k ostrovu, kde cestou starosta obce rozsvítil svíčku u památníku padlým. Na lávce na ostrovu se konalo tradiční vypouštění světelných leknínů na vodu se vzpomínkou na  zesnulé. Řeka osvícená nekonečnou řadou světel určitě zapůsobila na všechny přítomné.
Z Koštic
Zdroj: ČT24
Autor: Irena Hellerová
 
Irena Hellerová, Koštice
/*json*/{"map":{"lat":50.394512080234,"lng":13.897705078125,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.406329451863,"lng":13.943023681641,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/