Člověk se má pořád co učit. Pokud ustrne, tak se zastaví a je s ním konec

Bydlí v Brně, pracuje v Ostravě a Olomouci, za den vyřídí desítky telefonátů, v některých dnech, kdy začíná nějaká kauza (např. metyl, povodně, sněhová kalamita), tak je to i přes stovku, začínal jako studiový moderátor a dnes je editorem zpravodajství Televizního studia Ostrava. A právě o editorské práci jsem se bavila s Janem Plachým.

Honzo, co je náplní práce editora?

Editor dramaturgicky sestavuje celou zpravodajskou relaci. Redaktoři přicházejí s návrhy či náměty na natáčení, a na editorovi je, aby rozhodl, co se bude točit, sestavil bodový scénář, a hlavně reportáže zkombinoval tak, aby pro diváka celá výsledná relace byla aktuální, pestrá a zajímavá. Kromě toho je editor 24 hodin denně v pohotovosti „na telefonu“, musí mít neustále přehled o aktuálním dění a v případě, že se něco děje v noci, musí rozhodnout, zda na místo vyšle štáb na natáčení.

Podle čeho se reportáže vybírají?

Podle důležitosti, aktuálnosti a taky podle toho, jakou cílovou skupinu diváků může oslovit. Důležité je, abychom v jednom vysílacím dni neměli zařazeny tři podobná témata, třeba tři kultury, nebo tři ekonomické zprávy, tři krimi zprávy. Je nutné se vždy s redakčním kolektivem domluvit, aby nabídka byla pestrá.

Jan Plachý
Jan Plachý

Jak vypadá typický pracovní den editora zpravodajství?

Celý je o komunikaci. Ráno přijdu, znovu si projdu nabídky redaktorů, pročtu agentury, deníky, internetové servery, zjistím, zda se nestalo něco nového, zásadního.  V 8:50 odcházím na telekonferenční poradu editorů zpravodajství všech tří hlavních studií ČT (pozn. Praha, Brno, Ostrava), kde mimo jiné nabízím témata, o kterých si myslím, že by se měla dostat do hlavní zpravodajské relace, Událostí.

Po ní následuje porada s našimi redaktory. Říkáme si, co je nového, zda platí témata, na kterých jsme se domluvili den dopředu, redaktoři se rozjíždějí na natáčení, já jdu chystat bodový scénář, ten připravím a podle aktuálnosti jej potom během dne třeba i několikrát změním. Do toho stále komunikuji s redaktory, zjišťuji, jak dopadli na natáčení, co přivezli, jak reportáž postaví, reaguji na aktuální věci, které se dějí, a začínám si připravovat nabídky na další den.

Ve 14:00 odcházím opět na telekonferenční poradu, na kterou pak navazuje porada ostravská. Upřesníme si bodový scénář a domlouváme se nad tématy na další den. Každý z redaktorů by měl prezentovat svoje náměty, říct, o čem reportáž bude, kdo v ní bude vystupovat a jakým způsobem ji chce natočit, protože obrazová stránka je velmi důležitá. Pak už finišujeme vysílání Událostí v regionech. Konzultuji s redaktory jejich košilky (texty reportáží), oni jdou stříhat, já zkontroluji to, co postříhali a pokud je vše pořádku, tak reportáž v celostátně sdíleném počítačovém systému (Octopus, pozn. red.) označím jako hotovou věc. Po vysílání se z režie vracím zpět do redakce, projíždím si ještě aktuální věci, zjišťuji, zda se něco nezměnilo, odcházím z budovy a přitom zůstávám na telefonu.

Nakolik editor zasahuje do tvorby reportáže?

Někdy do ní nemusí zasáhnout vůbec, někdy s redaktorem pracuje více. Je třeba se vyhnout „profesní slepotě“, jak říkám situaci, kdy vám přijdou některé informace zcela samozřejmé, ale divákovi nebo lidem nemusí docházet souvislosti, protože se v dané problematice třeba dokonale neorientují. Jde o to, aby podaná informace byla jednoduchá, stručná, pochopitelná. K tomu používáme i různé prvky znázornění. Pokud máme k dispozici například statistické údaje, používáme přehlednou grafiku.  Divák tak může ihned porovnat různá čísla, v komentáři by totiž byla nepochopitelná. Takhle divák vidí tabulku nebo graf, ve které informace snadno rozklíčuje.

Jan Plachý
Jan Plachý

V editorství se střídáš s Martinem Musialem a Alešem Gongolem. Co děláš v týdnech, kdy nejsi v Ostravě?

Jsem na pracovišti v Olomouci, kde mám na starosti chod olomouckého studia. Reportáže dodáváme, po dohodě s ostatními editory, nejen do ostravského vysílání Události v regionech, ale i na zpravodajskou ČT24 nebo Událostí. Zajišťuji nasazení štábů, chod studia, starám se o provozní věci, povolení pro natáčení, pomáhám vybírat lokace pro vysílání ze satelitního přenosového vozu. Je to kancelářská a organizační práce.

Jan Plachý
Jan Plachý

Byl jsi i studiovým moderátorem. Jaká to byla zkušenost?

V televizi jsem v podstatě jako studiový moderátor začínal. Tehdy to pro mě byl obrovský adrenalin. Ale postupem času člověk získá jistotu, zjistí, že kamera mu neublíží, že tam prostě jenom stojí.  A s dnešními technickými vymoženostmi, jako je třeba čtecí zařízení, je to o něco jednodušší než před těmi osmnácti lety. Samozřejmě, něco jiného je „jen“ číst zprávy, než třeba v televizi vést na živo rozhovor s hostem, kterého vidíte poprvé a nevíte, jak bude reagovat. Ale zkušenost to byla výborná.

Robert Matula a Jan Plachý
Robert Matula a Jan Plachý

Jaké nejzajímavější téma do vysílání jsi připravoval?

Je řada věcí, které jsou zajímavé, ale ve zpravodajských reportážích je pro ně relativně málo prostoru. Nejraději vzpomínám na natáčení s válečným veteránem, parašutistou, Robertem Matulou, který v roce 1944 seskočil v rámci paraskupiny Wolfram do Beskyd. A nám se o něm podařilo natočit 25 minutový dokument „Poslední z Wolframu“. A to pro mě byl asi lidsky nejsilnější zážitek, který jsem za svoji novinařinu dělal. A jenom kousek za ním stojí natáčení v Bosně, kde působili naši vojáci v rámci mírových sil, a loni v Afganistánu, kam jsme se dostali, protože osmou jednotku Provinčního rekonstrukčního týmu tvořili tehdy výhradně vojáci z Moravy (Hranice, Opava, Prostějov). To byl zase zážitek víc adrenalinový. Tam člověk musel být ve střehu.

Jan Plachý, Logar, Afganistán
Jan Plachý, Logar, Afganistán

Sleduješ v televizi zpravodajské pořady?

Sleduji samozřejmě naše zpravodajské pořady, pokud mám čas, pustím si i zahraniční zpravodajství BBC nebo CNN, protože člověk se má pořád co učit. Pokud ustrne, tak se zastaví a je s ním konec. Ale pokud bude hledat nové možnosti a hledat nové směry, tak se pořád může profesně někam posunout.

Ptala se: Taťána Reková