Hasiči ukončili zásah ve Svitu, budovu předali majiteli

Zlín – Po více než dvou dnech hasiči ukončili zásah u rozsáhlého požáru budovy v areálu bývalého Svitu ve Zlíně. Až do půlnoci bojovali s posledním ohniskem požáru ve čtvrtém patře skladu. Dopoledne budovu předali majiteli. Sklad elektroniky začal hořet ve středu v jednu hodinu ráno.

„Jednotky po desáté hodině odjely z místa události. Požářiště přebral majitel, který byl seznámen s riziky a s nutností objekt zabezpečit. Na požářišti také začnou pracovat vyšetřovatelé,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Lokální požár v zadní části čtvrtého patra se hasičům včera dlouhé hodiny nedařilo uhasit – pouze prolévání místa vodou z plošiny nestačilo. Požárníci proto prorazili do zdi dva otvory. „Díky tomu mohlo dojít k nasazení tří útočných proudů, kterými byla dodávána voda do prostoru ložiska hoření. Po zahájení hasebních prací z tohoto směru se rychle ukázalo, že dochází k významnému omezení hoření zasažených materiálů,“ popsal večerní vývoj Netopil. Ještě v noci hasiči oheň zlikvidovali, do rána místo jen monitorovali.

Video Mluvčí krajských hasičů Libor Netopil
video

Mluvčí krajských hasičů Libor Netopil

Budova je stále pod dohledem statika. Podle něj nadále hrozí lokální destrukce, a to zejména ve starší baťovské, nejvíce zasažené části objektu, kterou s vysokou pravděpodobností čeká demolice. O osudu asi 30 let staré sedmipodlažní přístavby rozhodnou odborné posudky.

Společnost Cream, které patří požárem zasažená budova, odhadla škodu v případě úplné demolice a nové stavby objektu až na stovky milionů korun. Firma HP Tronic, která měla uvnitř uskladněnou elektroniku, předběžně vyčíslila škodu na 220 milionů.