Vsetíňané znají novou podobu náměstí Svobody

Vsetín - Prach nebo bláto, minimum zeleně a lavičky, které pohodlí nenabídnou. Kromě sousoší partyzána s vojákem jsou právě toto hlavní znaky nedávno rekonstruovaného vsetínského náměstí Svobody. Nespokojení obyvatelé se možná dočkají změny. Architekt Igor Kovačevič jim představil plán na proměnu náměstí.

Vsetínské náměstí Svobody připomíná po rekonstrukci za šestnáct milionů spíše poušť než místo pro odpočinek a setkávání obyvatel města. Na lavičkách se příliš dobře nesedí, protože nemají opěradla. Když už se kdokoliv rozhodne posadit, musí si za suchého počasí lavičku nejdříve utřít od všudypřítomného prachu. Mlatový povrch náměstí je totiž tak prašný, že znemožňuje obyvatelům okolních domů větrání. Za deště se naopak náměstí změní v bahnité pole s kalužemi. To brání využití plochy na společenské akce. I odklízení sněhu běžnou technikou je kvůli nevhodnému povrchu problematické. Ani stínu si vsetínští občané na náměstí neužijí, protože vzrostlé stromy musely ustoupit nepříliš povedené rekonstrukci. To všechno jsou nedostatky, na které se od slavnostního otevření zrekonstruovaného náměstí v polovině roku 2011 snaží upozornit občanská iniciativa "Osvoboďme náměstí".

Radnice nakonec hlasy obyvatel města vyslyšela a představila několik možných variant, jak vsetínskou „Saharu“ opět proměnit v náměstí, na kterém bude lidem dobře. Všechny koncepty měly společné rysy - prašný povrch i nepohodlné lavičky musí pryč a výrazně by se měl zvýšit podíl zelených ploch. Na podzim mohli občané projekty změny náměstí připomínkovat a zároveň ze dvou předložených variant vybírat tu nejlepší. „K původním šesti variantám se vyjádřilo přes šest set šedesát lidí a vylouply se z nich dva návrhy. Mají společný historizující koncept spojující žulovou dlažbu a zelené plochy. Pro toto řešení se vyjádřilo nejvíc lidí,“ uvedla před časem starostka Vsetína Iveta Táborská (ODS).

Vítězný návrh architekta Kovačeviče vychází z požadavků vsetínských obyvatel. Prašný mlatový povrch vystřídá dlažba a převládající šedé odstíny nahradí pro oko mnohem příjemnější zelené plochy. Ti, kterým byla současná podoba náměstí Svobody trnem v oku, ale ještě nemají definitivně vyhráno, protože celý projekt je dražší než radnicí předpokládaných dva a půl milionu korun. Proměnu centra Vsetína tak ještě musí posvětit městská rada a zastupitelstvo. Celá přestavba měla být hotová do konce roku 2013, jenže díky vyšší ceně se vše může ještě protáhnout.

/*json*/{"map":{"lat":49.337672269395,"lng":17.994800806046,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[{"lat":49.337756160211,"lng":17.99522459507,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Historie přestavby náměstí Svobody ve Vsetíně

únor 2008 - Radnice vyhlašuje urbanisticko-architektonickou soutěž na novou podobu náměstí Svobody. Ani jeden ze soutěžních návrhů ovšem nepostupuje do druhého kola a soutěž je zrušena.

červen 2008 - Je vyhlášena nová soutěž. Ve druhém kole vítězí návrh studia MOBA.

září 2011 - Začíná přestavba náměstí podle vítězného projektu. Stavba se však neplánovaně o půl roku protahuje. Navíc dochází k řadě změn v původním návrhu. Bílý mlat je tak nahrazen šedým a je vykáceno několik vzrostlých stromů.

červen 2011 - Vedení vsetínské radnice slavnostně přebírá zrekonstruované náměstí. Začínají se množit stížnosti nespokojených obyvatel Vsetína. Stěžují si na přílišnou prašnost náměstí v suchých letních dnech či na bahno při jarním tání. Vedení radnice zvažuje novou podobu náměstí, ke které se nyní mohou Vsetíňané vyjadřovat. Naposledy měli tuto možnost ve čtvrtek při celodenní diskusi.

červen 2012 - Radnice představila šest možných variant budoucí podoby náměstí, ke kterým se mohli vyjádřit obyvatelé města.

říjen 2012 - Z původních šesti projektů byly vybrány dva s největším počtem kladných ohlasů.

zdroj: www.namestivsetin.cz