Vzácný racek polární zimuje v Ostravě

Ostrava - V Ostravě se objevil racek polární. Do Česka tento pták, který se běžně vyskytuje v Kanadě či v Grónsku, zalétl teprve podruhé. Loni ho ornitologové pozorovali na Chomutovsku.

Vzácného ptáka si ornitologové všimli v Ostravě-Přívozu u řeky Ostravice. Přidal se k hejnu racků bělohlavých, kteří se v Česku vyskytují běžně. „Pravděpodobně stejného ptáka už pozorovali i polští ornitologové nedaleko odtud v Polsku u Gliwic,“ míní místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Podle ornitologů je běžné, že se osamocený racek přidá k jinému druhu. „Rackové žijí v hejnech. A stává se, že tvoří smíšená hejna s dalšími druhy racků. Tento pták je navíc ještě mladý. A nedospělí rackové se rádi toulají. Proto zalétl až k nám,“ vysvětluje Jiří Šafránek.

Racek polární
Racek polární
Racek polární je menší než racek bělohlavý, má rozpětí křídel 125 až 135 cm. Na rozdíl od ostatních racků je velmi světlý a má křídla zcela bílá. Hnízdí v severních oblastech Kanady a v Grónsku. Jen velmi vzácně se objevují jednotliví ptáci u mořského pobřeží v severozápadní Evropě.