Soud začne řešit unikátní spor města Ostravy se státem kvůli ovzduší

Ostrava, Praha - Tři roky od jejího podání se dostane k soudu v českých poměrech unikátní žaloba města Ostravy na stát kvůli znečištěnému ovzduší. Podle informací serveru E15 by mělo jednání začít u Městského soudu v Praze v březnu letošního roku.

Jde o žalobu na ochranu před nezákonným zásahem proti České republice - vládě, ministerstvu životního prostředí a ministerstvu dopravy. Vedení města státu vytýká, že nedokázal udělat taková opatření, která by dokázala snížit množství polétavého prachu v Ostravě. Ostrava a okolí patří v některých ukazatelích k místům s nejhorším ovzduším v Česku i v Evropě, hygienické limity jsou často mnohonásobně překračovány.

„Byl to poslední zoufalý krok, který město mohlo v tomto směru učinit,“ uvedl po podání žaloby náměstek primátora Ostravy pro životní prostředí Dalibor Madej. „Chceme vymoci konkrétní a efektivní kroky ke zlepšení ovzduší ve městě,“ prohlásil také primátor Petr Kajnar.

Ostrava, kterou ve sporu s vládou zastupuje renomovaný právník Tomáš Sokol, podala žalobu v roce 2010. Právníkům už zaplatila přes sto tisíc korun. 

 

Video Telefonát Marty Pilařové
video

Telefonát Marty Pilařové