Amatérští badatelé hledají na Budišovsku tajnou štolu

Budišov nad Budišovkou - Skupina amatérských badatelů tvrdí, že se v okolí Budišova nad Budišovkou nachází tajný podzemní objekt z období druhé světové války. Nasvědčují tomu údajně mapy, velké množství zajateckých táborů a také stopy v terénu. Regionální historikové jsou k tomu skeptičtí. Mají za to, že Budišovsko nebylo pro nacisty zajímavé.

Badatel Lubomír Bystroň věří, že on a jeho přátelé jsou na stopě dosud neznámé podzemní štole. Hledají v okolí Budišova nad Budišovkou. Přesné místo nechtějí zveřejnit kvůli obavám z drancování.
 
„Shodou okolností jsem našel nějaké historické dokumenty, které byly vyhozené, byly tam vojenské speciálky,“ říká vedoucí skupiny badatelů Lubomír Bystroň.

Šest dřevěných baráků bývalého zajateckého tábora ještě stojí. Za války je obývali sestřelení západní letci. Teď je to rekreační středisko. V okolí, v pracovních táborech, bylo podle badatelů mnohem více vězňů, než odpovídalo kapacitě tamějších lomů. Právě zajatci se měli na stavbě štoly podílet. Jedním z možných vysvětlení vzniku tajného podzemního díla je i dosud neznámá produkce budišovské továrny. Za války to bylo území pod zvláštním vojenským dohledem.
 
„Slyšel jsem v dětství nějaké pověsti o tom, že se tam vyráběly nějaké speciální zbraně,“ říká Lubomír Bystroň, který věří, že v tajné štole by mohly být zbraně, dokumenty a obrazy. Znalci regionu ale předpovídají jejich pátrání stejný výsledek jako úsilí Helmuta Gaensela a Josefa Mužíka ve středních Čechách. Ti nakonec nenašli nic.
 
„V tomto případě je asi přání otcem myšlenky. Budišovsko bylo z hlediska technického přístupu mimo hlavní oblast,“ uvedl Petr Andrle z budišovské společnosti Vlastenecký poutník.

Podle historiků mohou být terénní nerovnosti, kterých si nadšenci všimli, pozůstatkem dávné těžby břidlic. Badatelé se ale nevzdávají. Až se zlepší počasí, chtějí začít kopat.