Nová služebna budí u Brňanů spíše rozpaky

Brno – Policie dnes otevřela nově zrekonstruovanou služebnu na brněnské třídě Kapitána Jaroše. Spíše než nadšení budí u Brňanů rozpaky. Služebna má sloužit i lidem z městských částí Židenice a Líšeň, přestože neleží na jejich katastru. Cesta za policisty tam obyvatelům zabere i dvacet minut autem. Donedávna ještě přitom využívali služebnu v Nopově ulici, kam zvládli dojít i pěšky.

„Policie má napsáno ve svém logu Pomáhat a chránit, ale nevím, jak to chce dělat, když se vzdaluje od revíru, kde má sloužit,“ kritizoval přesun policejní služebny starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan (ČSSD). Podobně to vidí i starosta městské části Židenice. „Podle mého názoru se dojezdová i pochůzková vzdálenost hlídek prodloužila. Naši senioři si stěžují na to, že dřív došli na původní služebnu pěšky z celé městské části, ale teď už to možné není,“ řekl židenický starosta Roman Vašina (ODS).

Policie se ale brání tím, že ke stěhování ze soukromé budovy v Nopově ulici je dohnaly peníze. „V původní budově jsme byli v nájmu, který se každým rokem neustále zvyšoval. Navíc ta budova vyžadovala další investice, které policie ve svém napjatém rozpočtu neměla. Proto jsme využili možnosti, že jsme se mohli s minimálními náklady přestěhovat do vlastní budovy na třídě Kapitána Jaroše,“ vysvětlovala mluvčí brněnské policie Petra Vedrová.

Komu slouží služebna na třídě Kapitána Jaroše?
Komu slouží služebna na třídě Kapitána Jaroše?

Náhradní prostory od židenické radnice policie odmítla

„Při jednání s policií jsme navrhovali několik alternativních řešení – od objektu, ve kterém by policie platila pouze energie a služby, po možnost, aby někteří policisté byli v našich prostorách na radnici. Žádná tato nabídka nebyla policií přijata,“ řekl Vašina. Jenže podle policie ani jedna z variant nepřicházela v úvahu – prostory neměly dostatečnou kapacitu ani technické vybavení.

Reakce obyvatel Líšně, které náš štáb dnes oslovil, dnes byly stejné – v očích se jim zračilo překvapení. „Až na třídu Kapitána Jaroše to máme opravdu daleko, služebna přece jen mohla být někde blíž,“ podělila se o názor starší žena. Obyvatelům obou městských částí ale nezbývá nic jiného, než si na novinku zvyknout.

Služebny Městské policie Brno

Strážníci Městské policie BrnoNa osm revírů má Brno rozčleněné městská policie. V každém z revírů, který v sobě může zahrnout i několik městských částí, vždy nejméně jedna služebna funguje nonstop. Kde leží nejbližší služebna, zjistí Brňané v interaktivní aplikaci městské policie. Jiná aplikace jim nabízí možnost vyhledat si přímo strážníka, který má okolí jejich bydliště na starosti.