Režisér Petr Václav natáčí v Přednádraží film o Romech

Ostrava - Cesta ven je nový celovečerní film o Romech a s Romy, který teď natáčí Česká televize a Molokofilm v koprodukci s francouzskou společností Cinema Defacto. Režisér Petr Václav, kterého diváci znají díky oceněnému snímku Marian, si vyhlédl autentické herce a reálná místa. Jako kulisa příběhu o mladém romském páru, kterému se nedaří normálně žít, posloužila i ostravská lokalita Přednádraží.

Tříletou Sáru našli filmaři v jedné z ostravských ubytoven. Ve filmu Cesta ven hraje dceru hlavní hrdinky Žanety. Její představitelka Klaudia Dudová je z Ústí nad Labem. Příběhy podobné tomu, ve kterém hraje, vidí kolem sebe každý den. „Jsou tam šlapky, lichváři, slušní cigáni i takoví, kteří se nedokážou přizpůsobit. Není to výmysl, je to tak, jak to je,“ říká Klaudia Dudová.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Režisér Petr Václav si Přednádraží jako dějiště filmu vyhlédl už loni na jaře. To tam ještě žily desítky rodin. Když v srpnu rozhodl obvodní úřad lidi vystěhovat, filmaři se báli, že budou muset hledat jinou lokalitu.  „Zažíváme tady jakýsi konec toho všeho, v tom zániku natáčíme,“ říká režisér Václav.

Vzniku filmu Cesta ven pomáhají i zbývající obyvatelé Přednádraží, kteří se poslední obyvatelný dům snaží zachránit. Elektřina tam teď nejde. Jestli půjde příští podzim, kdy bude film Cesta ven uveden v České televizi, to je otázka. Lidé se ale těší na premiéru v kině, v listopadu tohoto roku.