Žháře, kteří zapálili masokombinát, potrestal soud

Zlín - Krajský soud ve Zlíně uložil deset let vězení osmatřicetiletému Tomáši Trkanovi za zapálení provozovny potravinářské společnosti Filex v Uherském Brodě před více než pěti lety. Jeho komplic, o rok starší Martin Raus, který pomohl případ objasnit, odešel od soudu vzhledem ke svým dřívějším odsouzením bez dalšího trestu. Oběma mužům hrozilo za obecné ohrožení a krádež osm až 15 let vězení. Trkan vinu odmítl, Raus ale čin doznal a svého jednání litoval.

Státní zástupce Roman Kafka podal obžalobu ve věci už loni v lednu, ale pouze na Trkana. V únoru ji při hlavním líčení u zlínského krajského soudu vzal s ohledem na nově zjištěné skutečnosti zpět. Nová obžaloba už se týkala tří lidí.

Raus ve věci původně vystupoval jako svědek. Tvrdil, že Trkanovi v září 2007 pomáhal přivézt různé věci, pneumatiky a tlakové plynové láhve na propan-butan. Svědek pak prý z místa činu odjel, aniž věděl, že Trkan hodlá založit požár. Později ale Raus výpověď změnil, doznal svou roli v případu a označil i své komplice.

Policie proto obvinila i Rause a podnikatele Petra Pavla Bezděkovského, jenž byl stejně jako Trkan stíhán i pro vraždu bývalého policisty Michala Tofla, který kolem sebe údajně vytvořil po odchodu od policie skupinu bývalých kolegů, s nimiž vydíral podnikatele na jihu Moravy. Bývalý jednatel Filexu řekl, že ho lidé spojení s gangem vydírali. Požár se škodou přes 14 milionů korun prý byl posledním krokem ke krachu firmy. Motivem mohl být pojišťovací podvod a výnos z prodeje lukrativních pozemků, na nichž provozovna stála.

Trkan, jenž je ve vazbě právě kvůli obvinění z vraždy Tofla, vinu za požár odmítá. Raus však zapálení masokombinátu popsal detailně. Muži prý přivezli asi 200 litrů benzinu, pneumatiky, propan-butanové lahve i zápalné šňůry. Na dvou místech pak založili požár. Podle Rause každý z nich dostal od Bezděkovského, který si žhářský útok údajně objednal, po 75 000 Kč. Dalšího půl milionu na hlavu měli prý slíbeno po akci. Peníze však nedostali.

Raus se záhy poté dostal do rukou policie. Kumpáni od něj prý dali ruce pryč, on tak začal činnost skupiny rozkrývat. Podobně jako Trkana i Rause k soudu dovezla eskorta, neboť si odpykává dříve uložené tresty. Bezděkovský, který údajně zapálení masokombinátu organizoval, nebyl mezi obžalovanými proto, že loni v červnu ve vazební věznici spáchal sebevraždu.