Vítkovice v historickém duelu vyřadily ve třetím prodloužení Budějovice

České Budějovice - Hokejisté Vítkovic postoupili do čtvrtfinále play-off extraligy, v rozhodujícím pátém utkání předkola porazily České Budějovice 3:2 až ve třetím prodloužení. Nejdelší utkání extraligové historie rozhodl v čase 113:51 hostující Petr Húževka. Vítkovice se o postup do semifinále utkají se Zlínem, série hraná na čtyři vítězná utkání startuje v neděli na ledě vítěze základní části.

Na rozdíl od předešlých dvou domácích zápasů tentokrát Jihočeši nezačali výrazným náporem. Stejně jako soupeř si uvědomovali důležitost utkání, a tak se soustředili i na pozornou obranu. Ideální šanci otevřít skóre měly České Budějovice při první přesilové hře, Strapáčovo vyloučení ale využít nedokázaly.

Do vedení se Mountfield dostal v šesté minutě, když Švihálek pohotově dorazil za záda dezorientovaného brankáře Šindeláře střelu odraženou od zadního mantinelu. Vyrovnat mohl Huna, gólman Kovář ale jeho střelu vyrazil. V 12. minutě ale kapituloval i on, když jej střelou od mantinelu překvapil Strapáč.

Domácím mohli poté zajistit vedení Dej s Květoněm, ale neuspěli stejně jako již v druhé třetině před Kovářem osamocený Húževka. V 27. minutě pomohla Jihočechům po Svačinově střele tyč a o dvě minuty později se dostali do vedení. Další pohotovou dorážkou se prosadil Švihálek, který se tak v zápase zapsal mezi střelce podruhé. V základní části přitom devatenáctiletý útočník neskóroval ani jednou.

Video Rozhodující gól Húževky ve 3. prodloužení (114. min.)
video

Rozhodující gól Húževky ve 3. prodloužení (114. min.)

Třetí gól mohl tým kouče Draisatla přidat v přesilové hře čtyři na tři, chybou Kotalíka o ni ale v polovině přišel a následně se v přesilovce prosadili hosté: vyrovnal Káňa. V závěru druhé třetiny dostaly Vítkovice hned dvakrát trest za příliš mnoho hráčů na ledě, domácí toho ale nedokázali využit, i když na konci druhé výhody měli několik slibných šancí.

Mountfield byl aktivnějším mužstvem, Šindelář byl ale na častou střelbu připravený. Hosté, hrající prakticky jen na tři formace, se v ofenzivě připomněli při Dejově vyloučení, ani jim se ale třetí gól přidat nepodařilo. O zajímavé situace však nebylo nouze ani na jedné straně. V 54. minutě se vyznamenali oba brankáři - domácí Kovář i hostující Šindelář.

V normální hrací době nakonec rozhodnutí nepadlo a muselo se prodlužovat. V 60. minutě byl ale vyloučen Káňa a domácí tak získali výhodu přesilové hry, kterou však nevyužili. Podobně si vedli i v dalších dvou přesilovkách v prvním prodloužení.

Předkolo play off hokejové extraligy - 5. zápas:

HC Mountfield České Budějovice - HC Vítkovice Steel 2:3 v třetím prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Švihálek (Červený, Škoda), 29. Švihálek (Červený) - 12. Strapáč (R. Stehlík, R. Hruška), 32. J. Káňa (Roman, Svačina), 114. Húževka. Rozhodčí: Šindler, Hodek - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:1. Diváci: 5306. Konečný stav série: 2:3.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Harant, Frühauf, Vydarený, Vráblík, Jank - Suja, Mertl, Podlešák - Knotek, Kotalík, Šimánek - Dej, Langhammer, L. Květoň - Švihálek, Červený, Škoda. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Vítkovice: Šindelář - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Rehák, Kudělka - Szturc, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Kolouch, Bartánus. Trenéři: Oremus a Svozil.

Více než pět tisíc fanoušků v Budvar areně se gólu nedočkalo ani ve čtvrté třetině, přestože šance měli například Huna nebo Langhammer. Více ze hry měli ale domácí.

Podruhé v historii extraligy tak došlo na druhé prodloužení. Podobně dlouhý duel se zatím hrál pouze v březnu 2009, kdy se ve čtvrtfinále play off utkala Plzeň s Pardubicemi a zápas rozhodl v 87. minutě Adamský.

S přibývajícím časem úroveň hry na jihu Čech klesala. Přesto měly oba týmy možnosti rozhodnout, ani v druhém prodloužení se jim to ale nepodařilo. Příležitosti Mertla, Hrušky nebo Burgra zůstaly nevyužity.

Podobně dopadli v šesté třetině duelu Škoda, Květoň nebo Frühauf. Vítkovice nezúročily závar v 113. minutě, krátce nato ale duel přece jen rozhodl Húževka.

V NHL se nejdelší zápasy odehrály v 30. letech minulého století. V roce 1936 skončilo utkání Montreal Maroons - Detroit Red Wings 0:1 v šestém prodloužení po 176 minutách a 30 sekundách hry. Rovněž v šestém prodloužení, tentokrát vítězstvím domácího mužstva 1:0, skončil o tři roky dříve 164 minut a 46 sekund dlouhý zápas mezi týmy Toronta a Bostonu.