„Na základě podobnosti hledá konkrétní prvky v obraze, a to slouží jako podkladový materiál pro soudního znalce, který má pravomoc rozhodnout, že to patří k jednomu pachateli,“ vysvětluje hlavní princip spoluautor softwaru Matěj Kubiš.
Břeclavští strážníci nyní s tabletem v ruce obcházejí svůj rajon a fotí nechtěné nápisy na zdech. Každou pořízenou fotografii graffiti podpisu (tzv. tagu) popíší a vloží do databáze. Speciální software plní teprve týden.

Hovoří spoluautor softwaru na rozeznávání graffiti Matěj Kubiš
„Je to opravdu výrazný nástroj k tomu, aby bylo možné ztotožnit potenciálního pachatele, který bude zadržen při jednom skutku, a jeho rukopis vetknout do dalších snímků z minulosti. Doteď to bylo závislé na subjektivním hodnocení,“ popisuje největší změnu velitel Městské policie Břeclav Stanislav Hrdlička.
Podobný systém úspěšně funguje třeba ve Spojených státech. Podle zkušenosti tamních policistů působí i preventivně. Nové grafitty prý nepřibývají tak rychle jako dřív. Policisté do budoucna uvažují o možnosti, že by mohla graffiti fotit i veřejnost a plnit tak databázi tagů. Díky dopadení vandalů roste možnost, že města od nich zpětně získají peníze, vynaložené na úklid nechtěného pouličního umění.