V Břeclavi testují nový software. Umí rozpoznávat graffiti

Břeclav - Počítačový program proti nelegálním graffiti, to je novinka, se kterou přišli studenti brněnského Vysokého učení technického. Jejich software hledá podobnosti mezi různými nápisy a přiřazuje je k sobě. Pokud tak policie chytne vandala při činu, může mu na vrub připsat i další graffiti z jiných míst. Jako první začali novinku testovat břeclavští strážníci.

„Na základě podobnosti hledá konkrétní prvky v obraze, a to slouží jako podkladový materiál pro soudního znalce, který má pravomoc rozhodnout, že to patří k jednomu pachateli,“ vysvětluje hlavní princip spoluautor softwaru Matěj Kubiš.

Břeclavští strážníci nyní s tabletem v ruce obcházejí svůj rajon a fotí nechtěné nápisy na zdech. Každou pořízenou fotografii graffiti podpisu (tzv. tagu) popíší a vloží do databáze. Speciální software plní teprve týden.

Video Hovoří spoluautor softwaru na rozeznávání graffiti Matěj Kubiš
video

Hovoří spoluautor softwaru na rozeznávání graffiti Matěj Kubiš

„Je to opravdu výrazný nástroj k tomu, aby bylo možné ztotožnit potenciálního pachatele, který bude zadržen při jednom skutku, a jeho rukopis vetknout do dalších snímků z minulosti. Doteď to bylo závislé na subjektivním hodnocení,“ popisuje největší změnu velitel Městské policie Břeclav Stanislav Hrdlička.

Podobný systém úspěšně funguje třeba ve Spojených státech. Podle zkušenosti tamních policistů působí i preventivně. Nové grafitty prý nepřibývají tak rychle jako dřív. Policisté do budoucna uvažují o možnosti, že by mohla graffiti fotit i veřejnost a plnit tak databázi tagů. Díky dopadení vandalů roste možnost, že města od nich zpětně získají peníze, vynaložené na úklid nechtěného pouličního umění.