V Olomouci začal 48. ročník mezinárodního festivalu AFO

Olomouc - Přehlídka populárně - vědeckých filmů Academia Film Olomouc chce letos prokázat nenahraditelnost a hravost obávané matematiky a pevně stanovit často smazávanou hranici mezi seriózní vědou a pseudovědou. Jako jeden z hlavních hostů přijel prezident Australských skeptiků Richard Saunders. 

Origami propadl už v roce 1973 a tvrdí, že matematika a skládání z papíru k sobě mají velmi blízko. Sedmačtyřicetiletý Australan přijel do Olomouce vybaven malými barevnými papírky a hodlá tu přiblížit i svůj skepticismus. „Origami je mnohem více forma umění než matematika, ale pokud chcete vyrábět z papíru komplikovaná zvířata a jiné tvary, musíte matematice velmi rozumět. Všechny ty úhly, roviny, zlomy jsou matematice vlastní,“ komentoval svou zálibu Richard Saunders.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Vymyslel stovky tvarů. Slona skládal asi tři minuty. Některé ze svých oblíbených skládanek chce naučit i diváky, co přijdou na projekce tří desítek soutěžních filmů.

„Filmy přišly ze všech kontinentů, je zde hodně evropských snímků, zastoupeno je i USA nebo Austrálie. Výběr je hodně pestrý, a to regionálně i tématicky,“ uvedl Jakub Korda, ředitel festivalu AFO.

Festival začal ve dvě hodiny odpoledne projekcí snímku s tematickým názvem Příběh matematiky: Jazyk vesmíru.

Filmové dění bude ovládat hanáckou metropoli až do neděle. Přijede i zakladatelka slavné facebookové stránky „I fucking love science“, která má více než čtyři miliony fanoušků z celého světa nebo jeden z nejcitovanějších českých vědců Pavel Hobza.