Ostravský soud řeší půl miliardový daňový únik

Ostrava - Podvod a daňový únik za více než půl miliardy korun řeší ostravský krajský soud. Na lavici obžalovaných sedí Michael Bartes společně s jednadvaceti komplici. Podle žalobce si mezi sebou prodávali karty na neomezený přístup na internet a stát jim měl vyplatit DPH. Michael Bartes kvůli tomu založil i fiktivní banku v Karibiku.

Milion speciálních karet měl přinést pohádkový zisk. Bývalý majitel autobazaru z Teplic, Michael Bartes se inspiroval na Slovensku a Maďarsku, kde se tento podvod objevil před třemi lety. Bartes založil firmu Sirenia a nechal vytisknout karty. „Získal odběratele po celé České republice.  Jednalo se o společnosti, které nikdy nevykazovaly žádnou činnost a neměli žádné zaměstnance“, uvedl státní zástupce Vít Koupil.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Bartesovi společníci si karty podle žalobce prodávali mezi sebou za dva až čtyři tisíce korun. Na oko vše proplatila fiktivní banka z Kajmanských ostrovů v Karibiku, kterou založil Bartes. Před soudem se za to zpovídá dvacet dva obžalovaných. Dnes k soudu dorazilo sedm z nich, ostatní se omluvili.

Na nestandartní finanční operace upozornil policisty Finanční úřad v Ostravě, po kterém obžalovaní chtěli vrátit DPH za padesát milionů korun.

„Šlo o sofistikovaný pokus o daňový únik, který byl finanční správou zmapován,“ uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Michael Bartes na sebe mediálně upozornil před třemi lety. Před soudem v Teplicích tvrdil, že platil výpalné bratrovi exministra dopravy Adamovi Řebíčkovi. Ten pracoval jako kriminalista a měl za úkol Bartese dostat do vězení. Soud  Bartesovi neověřil a Adama Řebíčka osvobodil.