Ostrava má Okrašlovací spolek

Ostrava – Spolek volně navazuje na obdobná seskupení z předválečného období. Jeho činnost má být pro členy intelektuální podporou, obohacením a zábavou. Spolek je volné, apolitické sdružení, nezávislé na sponzorech, dotacích a grantech.

Členy spolku jsou např. básník Petr Hruška, režisér Radovan Lipus, historik Martin Jemelka, výtvarník Jiří Surůvka a řada dalších osobností kulturního a společenského života.

Video Kultura v regionech
video

Kultura v regionech

Spolek chce aktivně vstupovat do veřejného prostoru a některá jeho místa skutečně okrašlovat. „Chceme navázat na okrašlovací aktivity jednotlivců, kteří tady byli před námi a které štvalo, jak to na některých místech v Ostravě vypadá,“ vysvětluje Ilona Rozehnalová z ostravského Antikvariátu a galerie Fiducia, která patří mezi iniciátory vzniku spolku. „Začít chceme 21. května pamětní deskou mlýna na Mlýnské ulici. Mlýn tam byl od 15. století, pomníček je nyní v tristním stavu. Před dvěma lety tam vysadila jedna stará paní květiny a rok se o ně starala, ale zřejmě už umřela, protože dva roky je pomníček opuštěný,“ upřesňuje Ilona Rozehnalová. Spolek chce pamětní desku očistit od sprejů a nalepených plakátů a znovu jej osadit květinami. „V červnu chceme zorganizovat pouť s piknikem na Landek – na místo, kde kdysi stála výletní restaurace. I tam bychom chtěli dát pamětní cedulku,“ dodává Ilona Rozehnalová. 

  • Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě
    Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě autor: Ilona Rozehnalová, zdroj: ČT Ostrava
  • Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě
    Pamětní deska na Mlýnské ulici v Ostravě autor: Ilona Rozehnalová, zdroj: ČT Ostrava

Spolek chce vydávat také bulletin. Bude vycházet čtyřikrát ročně a zaměří se na ostravskou kulturu. Má obsahovat jak kritické články, tak příspěvky, kterým nebude chybět humor a nadhled, sloupky nebo fejetony.