Vítání ptačího zpěvu v Košticích a Vojnicích

V  sobotu 11. 5. se milovníci přírody v Košticích sešli již po třetí s ornitology z Bíliny - Jiřím Vaníkem a Annou Pikešovou. Přestože zatažená obloha nevěstila nic dobrého, všichni se vydali na procházku z Koštic do Vojnic.

Jiří Vaník již od časného rána odchytával u Vojnic ptactvo a připravoval pěvce ke kroužkování. Cestou Anna Pikešová ukázala nad hlavami poletující rorýse, holuby hřivnáče, nad polem kroužícího krahujce a upozornila na hlasy zpívající ptáčků.
 
 
U autobusové zastávky proškolila přítomné, jak zacházet s handicapovanými a zraněnými jedinci, pokud na ně narazíme - vždy kontaktovat výhradně záchrannou stanici, která je specializovaná na ptáky.
 
 
Cestou se otevřel nádherný výhled na České středohoří, které je rájem pro drobné pěvce, kam je jezdí pozorovat ornitologové z celé republiky i ze  zahraničí. Naprostým unikátem v republikovém měřítku je četný výskyt krutihlava (erbovního ptáka bílinských ornitologů), slavíka a pěvušky. Všechny tyto pěvce (a mnohé další - pěnice, budníčka, strnada atd.) pak mohli účastníci akce vidět při kroužkování. Naprosté nadšení vyvolal párek dlaska tlustozobého, tak nádherně zbarvený, že připomíná papoušky - i tvarem zobáku.
 
Závěrem akce ornitologové promluvili o letošním  ptákovi roku - břehuli říční a o akcích k její ochraně. Dále pohovořili o činnosti České ornitologické společnosti a jejích cílech - ochraně ptáků zemědělské krajiny, sledování příletů poslů jara, mapování významných ptačích území, Vítání ptačího zpěvu, podzimním Festivalu ptactva, koordinací celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků, vydáváním odborných publikací, pořádáním přednášek, konferencí atd.
 
 
Od roku 2007 svaz buduje ornitologický park Josefovské louky u Jaroměře, který má vytvořit vhodné podmínky pro návrat mokřadních ptáků na louky a nivy Metuje. Na tento projekt může přispět každý z nás. Závěrem rozdali odborné časopisy a vzdělávací materiály. Počasí se umoudřilo a dokonce prý po velkém dešti jsou pro pozorování ptáků nejlepší podmínky - vydávají se na lov a hodně zpívají. Návštěvníci akce odcházeli domů opět bohatší o nové poznatky.
 
Mohli pak odejít přímo na hřiště, kde v sobotu probíhala soutěž mladých hasičů O pohár starosty obce. Celý den nezapršelo, takže akce se vydařila i místním dobrovolným hasičům a jejich hostům.
 
Soutěž mladých hasičů v Košticích
Zdroj: ČT24
Autor: Irena Hellerová
 
Irena Hellerová, Koštice
/*json*/{"map":{"lat":50.38707000132,"lng":13.895645141602,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.406329451863,"lng":13.948516845703,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/