Pokud město nezachrání Baník, půjde rovnou do insolvenčního řízení

Ostrava - Pokud město Ostrava v pondělí finančně nepodpoří zadlužený fotbalový Baník, podá vedení klubu návrh na insolvenci. Potvrdila to mluvčí klubu Eva Šimčíková. Vysvětlila, že když město neodkoupí nemovitosti na Bazalech, kde hráči hrají, vyzve dozorčí rada představenstvo, aby okamžitě připravilo veškeré podklady pro vypracování insolvenčního návrhu. Tuto informaci potvrdil i ostravský primátor Petr Kajnar, který podporuje kompromisní verzi záchrany klubu.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: František Vlček

Ostravští zastupitelé budou o dalším osudu Baníku jednat v pondělí na mimořádném zasedání zastupitelstva. Vedení města se nakonec rozhodlo, že dá přednost odkupu nemovitostí, které tvoří areál na Bazalech, před odkupem akcií. Podle původního odhadu společnosti PricewaterhouseCoopers mají nemovitosti reálnou tržní hodnotu 111,5 milionu korun. Dalším znaleckým posudkem, který si město nechalo zpracovat, byly nemovitosti oceněny na zhruba 115,6 milionu korun.

Město by za ně podle Kajnara zaplatilo necelých 115 milionů korun. „Dohodli jsme se, že tu cenu snížíme o náklady, které byly spojeny s odhady a oceněním či auditem, což je něco přes milion,“ podotkl Kajnar.

Město už dlouho hledá cestu, jak Baník zachránit, ale zatím se jeho představitelé na ničem neshodli. Také výsledek pondělního hlasování je nejistý, protože ani mezi koaličními zastupiteli, především z řad ČSSD, nepanuje názorová jednota. „Jsou zastupitelé, kteří rozumí tomu, že město by mělo mít fotbalový klub. Jsou také zastupitelé, kteří říkají, že to je jenom pár fanoušků, a že kvůli tomu by město nemělo vydávat peníze,“ uvedl Kajnar, který připomněl, že město podporuje i další sporty jako hokej, házenou, volejbal či basketbal. Město by podle jeho mínění navíc koupilo areál, který je v lukrativní části Ostravy.

Video Baník může před ztrátou licence zachránit město
video

Baník může před ztrátou licence zachránit město

Baník může před ztrátou licence zachránit město

Vstup Tomáše Vzorka o situaci Baníku Ostrava

Baník nedostal licenci na příští sezonu

Vstup Tomáše Vzorka po jednání zastupitelstva

Tomáš Vzorek o budoucnosti Baníku

Kupní smlouva by podle Kajnara město nezavazovala k rekonstrukci stadionu. Také provozní náklady stadionu ve výši asi 25 milionů korun ročně by nadále nesl Baník, který by městu platil ještě roční nájemné.

Zastupitelé budou o Baníku jednat pouhý den předtím, než klubu vyprší lhůta pro odvolání pro udělení licence, kterou jako jediný z účastníků první ligy zatím nedostal. Důvodem jsou především dluhy, které podle odhadů výrazně převyšují 100 milionů korun.