Jednání OKD a odborů budou pokračovat i v příštím týdnu

Ostrava - Odbory v OKD nesouhlasí se snižováním mezd a žádají podrobnou analýzu úsporných kroků. S vedením firmy se jejich zástupci krátce sešli dnes ráno, další jednání budou pokračovat příští týden. Pořád věří, že se dohodnou. 

I když od vyhlášení úsporných opatření uběhl celý den, teprve dopoledne dostaly odbory OKD oficiální informace od vedení firmy. A už je zřejmé, že hlavní spor se povede o peníze. Těžaři chtějí ušetřit deset procent na mzdách.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

„U zaměstnanců se to neprojeví tak, že by se snížily jejich měsíční mzdy, ale jednáme o zrušení příplatku na dovolenou,“ uvedl Vladislav Sobol, mluvčí OKD.

Ten se vyplácí v červnu ve výši zhruba dvou třetin měsíční mzdy, tedy kolem dvaceti pěti tisíc korun. Odbory ale z něj slevit nechtějí.

Původně se měly odbory s vedením firmy sejít nad návrhem letošních mezd v pondělí. Jenže kvůli náhlým úsporným krokům si budou muset horníci na to, jak budou vypadat jejich výplatní pásky, počkat minimálně ještě týden.

Odbory požadují, aby jim vedení firmy ukázalo, že nechce šetřit jenom na řadových zaměstnancích.

„V roce 2009 byla výrazná snaha managementu snížit mzdy, odbory na to kývly a dopadlo to tak, že na konci se vykázaly miliardové zisky,“ uvedl Jaroslav Vlach, místopředseda odborů OKD.

Podle energetických analytiků si ale těžaři a horníci budou muset na chudá léta a tvrdé úspory zvyknout. Ceny uhlí klesly v posledních dvou letech o třetinu a zpátky se hned tak nevrátí.

„Za poklesem stojí zvýšený export uhlí z USA, protože Spojené státy masivně přecházejí z uhlí na břidlicový plyn,“ informoval analytik Vít Jedlička.

Vedení OKD proto nechce slíbit, že by letošní snížení mezd dorovnalo v příštím roce, jak požadují odbory. Jednat spolu ale obě strany budou dál.