Mladý Američan se k vraždě čtyřčlenné rodiny přiznal v SMS zprávě

Brno – „Zabil jsem čtyři lidi a jsem na cestě do Vídně“. SMS zprávu tohoto znění poslal podle rakouského deníku Krone Kevin Dahlgren svojí známé z Vídně. Dahlgren podle policie ve středu v Brně-Ivanovicích brutálně zavraždil svoje čtyři příbuzné a pak utekl. Na vídeňském letišti nasedl na letadlo do Washingtonu, kde ho ale po přistání zadržela policie.

Existenci SMS zprávy potvrdil rakouskému deníku mluvčí Spolkového kriminálního úřadu. Uvedl také, že je česká policie informovala o tom, že by Dahlgren mohl být na cestě do Vídně, jak uvedl v SMS zprávě adresované jinému známému.

Dahlgren čelí obvinění z toho, že ve středu v Brně-Ivanovicích brutálně zavraždil čtyřčlennou rodinu. Žena, její manžel a dva synové byli mladíkovi příbuzní, za nimiž z USA přiletěl zhruba před měsícem. Bezprostředně po činu Američan zamířil do Vídně, kde nasedl na letadlo.

To, že je v letadle, zjistili kriminalisté, až když bylo ve vzduchu a Dahlgren se připojil na sociální sítě. Rozhodli se letadlo nechat přistát podle plánu v USA a Dahlgrena zadržet až na washingtonském letišti americkými kolegy. Posádku letadla ale instruovali, aby proti pravděpodobnému vrahovi nijak nezasahovali a chovali se jako obvykle.

Američan Kevin Dahlgren
Zdroj: Policie ČR

Od svého zadržení je Dahlgren ve vazbě. Česká republika má šedesát dní na to, aby do USA doručila důkazní materiál, na jehož základě má dojít v mladíkově vydání. Pokud k němu dojde, za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí až výjimečný trest.

Motiv? Dahlgren prý během vraždění slyšel hlasy

Dahlgren už za sebou má první výslech před soudem v Alexandrii v americké Virginii. Mladík se před ním objevil v poutech a v zelené vězeňské kombinéze. Soudu řekl, že jeho rodiče v Kalifornii mu zajistí obhájce. Když soudkyně Theresa Carroll Buchananová na závěr krátkého jednání potvrdila, že zůstane ve vazbě, muž podle AP zdvořile poděkoval a byl odveden. Další výslech je podle agentury AP naplánovaný na středu.

Podle informací deníku Bild se Dahlgren vyšetřovatelům svěřil, že během vraždění slyšel hlasy. Jak ČT informovala už ve čtvrtek, podle blízkých známých zavražděné rodiny měl mladík skutečně psychické problémy. Právě proto ho jeho rodiče poslali do Evropy, měl tady přijít na jiné myšlenky, najít nový smysl života.

Kdo je Kevin Peter Dahlgren?

Američan Kevin DahlgrenDvacetiletý Američan s českými kořeny přijel do Brna zhruba před měsícem za svými příbuznými. Podle informací České televize trpěl psychickými problémy a krizí identity, rodiče ho proto poslali do Evropy. Měl tady přijít na jiné myšlenky a ujasnit si, co dál s životem. Lidé z okolí obětí o Dahlgrenovi mluvili jako o přátelském a veselém mladíkovi. Podle všech působil vyrovnaně. V Česku si chtěl najít práci jako učitel angličtiny.

Kromě tři týdny starého facebookového profilu jako by Kevin Dahlgren na internetu neexistoval. Řada Dahlgrenových „přátel“ na Facebooku se od včerejška zmenšila skoro o polovinu. Řada lidí také stáhla fotky, na kterých byli označeni v jeho společnosti.

Podle amerických médií nežil Dahlgren v Palo Alto, jak uvedl na svém facebookovém profilu, ale v Rosevillu spolu se svými rodiči Waynem a Sondrou. Právě jeho matka má české kořeny. Její rodiče emigrovali z Československa v roce 1949 kvůli hrozícím perzekucím ze strany komunistického režimu. U prarodičů v Československu ale museli nechat tehdy šestiletou dceru Ivanu. Sondra se manželům narodila až v USA. Obě sestry a jejich rodiny se setkaly poprvé v roce 1968, kdy už Ivana měla dvě děti - jednou z nich je zavražděná Veronika. Kevin Dahlgren je tedy její bratranec. Rodiny se hodně sblížily až po revoluci, kdy se začaly pravidelně navštěvovat. Sondra o tom dokonce napsala článek pro jednu z amerických neziskových organizací.


Čeští kriminalisté zatím důvod toho, proč mladík vraždil, neznají. Potvrdili ale, že si čin velmi pravděpodobně naplánoval. „Oběti pravděpodobně nebyly zavražděny současně, ale s určitým časovým rozestupem. Z toho usuzujeme, že se zřejmě nejedná o vraždu v afektu,“ uvedl kriminalista Antonín Hrdlička.

Podle informací ČT byl Dalgrenův čin mimořádně brutální. Naznačila to i reakce zkušeného kriminalisty na páteční tiskové konferenci. „Je to pro mě těžko pochopitelné. Nikdy jsem nic podobného neviděl,“ uvedl Hrdlička.

Na tělech obětí byly podle informací ČT bodnosečné rány a vrah všechny čtyři mrtvé zabalil do peřin a odnesl do kůlny. Tu zapálil, aby zamaskoval stopy. Jenže požáru si včas všimli sousedé. „Nějací lidé k nám přiběhli s tím, že v kůlně hoří. Tak jsme tam šli s nimi, že to uhasíme, než Martin přijde. V místnosti na zemi ležely hadry, které jsme začali hráběmi odhrnovat a mezi nimi jsme objevili tělo. Byl to Martin,“ řekl blízký přítel rodiny.

Video Přítel rodiny, který našel jedno z těl
video

Přítel rodiny, který našel jedno z těl