Loutkaři nastudovali s režisérem Lipusem Čtyři z tanku a pes

Ostrava – Zákulisí ostravského Divadla loutek je plné vojenského arzenálu a munice. Pohybují se v něm sovětští vojáci i nacisté. Divadelníci nastudovali inscenaci s názvem Šaryk vypráví. Jde o adaptaci ve své době velmi populárního polského seriálu z druhé světové války Čtyři z tanku a pes.

Nejdříve napsal polský spisovatel Janusz Przymanowski v šedesátých letech knihu, podle které pak vznikl seriál. Příběhy tankistů Janka, Tomka, Grigorije, Gustíka a jejich psa Šaryka hltaly tisíce diváků.

Video Reportáž Heleny Dohnalové
video

Reportáž Heleny Dohnalové

„Byli to samozřejmě velcí hrdinové, velké ikony, na které jsme si všichni hráli za různými popelnicemi, ve sklepích. Všichni jsme běhali s dřevěnými pistolkami,“ uvedl režisér Radovan Lipus.

I na divadle tankisté projíždějí frontou. Na druhé straně koberce, po kterém šlapou Stalin s Hitlerem, mají tajnou mapu. Pomáhají jim další románové a seriálové postavy. Kapitán Kloss a Otto von Stierlitz. Divadelníci ale příběh tankistů nevypráví jako válečnou idylu.

Podle režiséra a autora dramatizace Radovana Lipuse je idylka mezi Poláky a Rusy v těchto látkách naprostý nesmysl.

Ještě před začátkem zkoušení uspořádalo divadlo sbírku dětských hraček s vojenskou tematikou. Nebyla příliš úspěšná, a tak si divadelníci zbraně museli vyrobit sami.

Herci překvapují diváky originálními výstupy každou minutu. Smích ale často mrzne na rtech. Třeba ve scéně sebevraždy Hitlera, kterou doprovází známý hit skupiny Olympic.