Muži, který obsluhám heren vyhrožoval zapálením, hrozí až deset let vězení

Uherské Hradiště – Nebezpečného lupiče z Brna dopadli policisté z Uherského Hradiště. Muž při třech loupežích polil obsluhu směnárny nebo herny benzínem a vyhrožoval, že je zapálí, pokud nedostane peníze. Muž má podle policie na svědomí ještě nejméně jedenáct dalších loupežných přepadení ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji. Lupiči hrozí až deset let vězení.

Kriminalisté začali po muži pátrat na začátku května, kdy přepadl směnárnu ve Starém Hrozenkově. „Pracovnici směnárny pocákal benzinem a hrozil jí zapálením, pokud mu nevydá peníze,“ uvedl mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

Pachatele se nepodařilo hned odhalit, jeden policista ale zachytil registrační značku auta poblíž směnárny. Koncem května lupič scénář loupeže s benzínem v rukou zopakoval v herně v Uherském Brodě.

Kriminalisté postupně zjistili, že pátrájí po stejném člověku jako jejich jihomoravští kolegové. I tady se muž dopustil několika loupeží. Sedmatřicetiletého muže z Brna zadrželi 3. června ráno v Blansku. „Podezřelý muž putoval do policejní cely v Uherském Hradišti, kde začaly série výslechů a dokazování,“ doplnil Mergental. Muž se k loupežím na území Zlínského, Jihomoravského a Olomouckého kraje postupně přiznával.

Lupič se při přepadení důkladně maskoval
Lupič se při přepadení důkladně maskoval

Poprvé loupil na konci července 2012 v Brně. „S plynovou pistolí v ruce přepadl hernu, v níž uloupil necelé dva tisíce korun. Na druhý den se vydal loupit v Brně znovu do jiné herny. Tam uloupil už přes sedmdesát tisíc korun. Část peněz použil na splacení dluhu, část dal partnerce na živobytí a domácnost a část prohrál v automatech,“ řekl mluvčí.

V prosinci poté začal obviněný loupit znovu. „Intervaly jeho loupežných výjezdů se zkracovaly. Jezdil a přespával ve svém tmavě zeleném fordu. Před loupežemi se začal líčit maskovacím krémem a nalepovat si umělé vousy a obočí. K loupežím používal většinou plynovou pistoli,“ podotkl Mergental.

Ve třech případech ale muž obsluhu za pulty barů a směnárny polil benzinem z plastové lahve. „Při loupežích neměl v úmyslu nikomu ublížit a nikoho při nich také nezranil,“ dodal mluvčí.

Nekalým způsobem si tak pomohl k téměř čtvrt milionu korun. Dlouhodobě nezaměstnaný muž se k loupežím uchýlil kvůli dluhům a své hráčské vášni. Družce své nenadálé příjmy vysvětloval tím, že jezdí za prací po celé republice. Část peněz z loupeží, které nepoužil na umoření dluhů nebo neprohrál v automatech, jí skutečně odevzdával.