Skončila první etapa rekonstrukce městského stadionu za půl miliardy

Ostrava – Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích má za sebou první etapu rekonstrukce, která stála téměř 500 milionů korun. Nejviditelnější změnou je nová východní tribuna s kapacitou 5020 míst k sezení. Součástí je i sociální zázemí a bufety s občerstvením.

Tato renovace je největší stavební zásah do sportoviště, které v Ostravě stojí od roku 1939. Bude sloužit především atletice a od sezony 2014/2015 na něm budou hrát fotbalisté prvoligového Baníku Ostrava. Jejich stadion na Bazalech totiž nesplňuje požadavky fotbalové asociace.

Vítkovický stadion se dočkal například nového polyuretanového povrchu atletické dráhy, sektorů technických disciplín nebo trávníku hrací plochy.

Součástí modernizace areálu bylo vybudování nových pokladen, rekonstruováno je rovněž umělé osvětlení. „První etapa přestavby trvala přibližně dva a půl roku. Nejvýznamnější stavbou je nová východní tribuna, ale velmi nákladná byla také infrastruktura," řekl náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek z ODS.

Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

První test čeká stadion 9. června při mistrovství Moravy a Slezska v atletice žactva. Opravdová zatěžkávací zkouška pak přijde 27. června na Zlaté tretře Ostrava, pro kterou už nyní dělníci montují mobilní ochozy. Celková kapacita by měla být 15 tisíc diváků.

S druhou etapou začnou stavební firmy zřejmě v září. Zahrnovat bude vybudování severní a jižní tribuny a úpravy v západní části areálu. Vzniknout by mělo také zázemí pro novináře. Předpokládané náklady jsou 448 milionů korun. Část město uhradí z přebytku z rozpočtu, zároveň opět počítá s dotací ministerstva školství, které na první etapu přispělo 44 miliony korun. Nyní chce město získat padesátimilionovou dotaci.

Kompletní dokončení renovace je plánováno na září příštího roku. „Od začátku projektu jsme konzultovali využití sportovišť s konečnými uživateli, to znamená s fotbalovými kluby i fotbalovým a atletickým svazem, abychom měli široké využití pro národní šampionáty i mezinárodní mítinky,“ uvedl náměstek primátora Štěpánek.

Ve Vítkovicích bude v budoucnu hrát i Baník, což zřejmě nelibě ponesou fanoušci, pro které jsou Bazaly tradičním místem. „Doufám, že to fanoušci pochopí. Každopádně s nimi cítím, protože jestliže někam chodím třicet let nebo ještě déle do domovského stánku, tak to nebude jednoduché,“ uvedl místopředseda představenstva Baníku Libor Adámek. Dodal, že snahou klubu bude návrat na Bazaly. „Jak se budeme cítit my, není až tak směrodatné. Můžeme být rádi, že máme kde hrát a na certifikovaném stadionu,“ podotkl Adámek, který předpokládá, že Baník bude ve Vítkovicích nejméně pět let.

Štěpánek však nevyloučil, že by se první liga přesunula na městský stadion natrvalo. Město, které se stalo majitelem areálu na Bazalech, na jeho nutnou opravu za stamiliony korun nemá peníze.

Video Reportáž Pavlíny Daňkové
video

Reportáž Pavlíny Daňkové