Vědci zmapovali česko-polský smog

Slezsko, Polsko - Čeští a polští vědci společně odhalili zákonitosti smogu ve slezském regionu. Po třech letech končí projekt Air Silesia. Měl za úkol přesně zmapovat, které druhy znečištění na obou stranách hranice působí a jak se navzájem ovlivňují. Výsledky pomohou politikům obou zemí žádat o peníze na ekologii a lidem získat přesné informace o smogu v každém místě Slezska.

Česko-polský smog bez spekulací a zkreslení – Air Silesia přichází s fakty a čísly. Sestavili je díky tříletému měření a modelování. Výsledkem je, že si nemáme co vyčítat. Přenosy z jedné země do druhé jsou zhruba stejné, nejvíce trpí oblasti přímo u společné hranice. Liší se obsahem.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

„Sedmdesát, možná osmdesát procent škodlivin, které jsou naměřené v Polském Slezsku, jsou emise z domácích topenišť a malých tepláren,“ uvedl Leszek Osrodka, Institut meteorologie a vodního hospodářství Katovice.

Nejdůležitější v grafu je světle růžová barva, to jsou polské domácí kotle, modrou barvu mají přibližně třetinové podíly českého průmyslu, dopravy a kotlů. Z těchto údajů se začíná jasně rýsovat i řešení problému.

„Kdybychom zrušili lokální topeniště, předělali je všechny na plyn, tak ubude světle modrá barva. Dopravu nezrušíme, průmyslové zdroje můžeme omezit,“ komentoval graf Petr Jančík, VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Jiné mapy diagnostikují smogové epicentrum - Rybnickou aglomeraci. Důvodem je urbanizace. Je zde hodně lidí, kteří nesprávně topí, hodně průmyslových závodů a hodně aut na malém území.

V Českém Těšíně je to „ovzduší“, v Cieszyně „powietrze“. Česko-polský průzkum prokázal, že rozdílný jazyk ani státní hranice nejsou podstatné. Jde o jeden region a jeden problém: slezský problém.

Přesně s tím také pojedou čeští a polští politici do Bruselu. Předloží fakta a budou žádat o dotace z fondů EU na investice do zlepšení ovzduší.

Pro obyvatele Slezska je možná nejdůležitějším efektem, že každý si může na stránkách projektu najít údaje o znečištění v místě svého bydliště. Je možné zjistit, co ho způsobuje a odkud přichází.

"Obyvatelé budou moci také zjistit dvaceti čtyř hodinovou předpověď stavu znečištění, takže budou moci lépe plánovat svůj program.

Všechny informace budou postupně přibývat na stránkách air-silesia.eu.