Krejčí porazil Jágra a poprvé v kariéře získal Zlatou hokejku

Karlovy Vary – Vítězem jubilejního pětačtyřicátého ročníku ankety Zlatá hokejka se stal útočník Bostonu David Krejčí. Sedmadvacetiletý lídr produktivity play off NHL porazil o 60 bodů svého týmového kolegu a desetinásobného vítěze ankety Jaromíra Jágra. Třetí skončil další útočník Tomáš Plekanec z Montrealu.

Krejčí ovládl s 617 body třetí kolo ankety, v kterém se od nuly hodnotí první desítka po druhé části. Po ní byl ještě pátý o 456 bodů za lídrem Jágrem, ale v samotném druhém kole už byl druhý za Plekancem. Tento systém ankety byl zaveden vloni, předtím se rozhodovalo ve dvoukolovém hlasování.

Na to doplatil v roce 2011 například právě Krejčí, který jako vítěz Stanleyova poháru s Bostonem a nejproduktivnější hráč play off skončil až sedmý. Letos v bojích o Stanleyův pohár, ve kterém v noci na neděli čeká Boston za stavu 2:2 na zápasy další finálový souboj s Chicagem, útočí už na druhý triumf v produktivitě. To se z Evropanů povedlo jen Švédu Peteru Forsbergovi.

Krejčí v play off nasbíral ve 20 zápasech 24 bodů za devět branek a 15 asistencí a už vyrovnal Jágrův český rekord v jednom ročníku Stanleyova poháru. Řadí se i mezi kandidáty na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče. Předtím ve zkrácené základní části zaznamenal v 47 duelech 33 kanadských bodů, při výluce NHL jich posbíral v dresu Pardubic 27 ve 24 duelech.

Krejčí se stejně jako druhý Jágr nemohl kvůli pokračujícím bojům ve Stanleyově poháru slavnostního večera v karlovarském Grandhotelu Pupp zúčastnit. Z první desítky se nakonec omluvili také čtvrtý Jakub Voráček z Philadelphie, pátý Martin Straka z Plzně, sedmý Ondřej Pavelec z Winnipegu a desátý Martin Růžička z Třince.

„David (Krejčí) je tahoun. On už minule, když vyhráli s Bostonem Stanley Cup, tak byl tím tahounem. Má to skvěle načasované a hraje dobrý hokej jak dopředu, tak i dozadu. Umí nahrát, umí proměnit šance, je silný na puku. Jde mu to, šlape mu to, můžeme mu to pouze přát. Myslím, že Zlatou hokejku si zaslouží,“ uvedl v pořadí šestý Marek Židlický.

„Jak Jarda (Jágr) předváděl polovinu sezony tady tu svou hru, tak udělal hodně pro český hokej i pro fanoušky a všichni jsou si toho vědomi. David (Krejčí) samozřejmě hraje úplně fantasticky, v play off je to velmi důležitý hráč. Umí to, takoví hráči se málo vidí, v nejdůležitějších momentech jsou znát. Klobouk dolů před jeho výkony,“ prohlásil loňský vítěz Patrik Eliáš.

Video David Krejčí získal poprvé prestižní Zlatou hokejku
video

David Krejčí získal poprvé prestižní Zlatou hokejku

Fantastickou sezonu mělo ale z jeho pohledu mnoho hráčů. „Ať už Kuba Voráček, nejlepší ze všech Čechů v NHL, Martin Růžička s jeho rekordy v extralize… A Martin Straka, to je story sama o sobě, jakou je ikonou plzeňského, ale i českého hokeje. Jsem rád a vážím si toho, že jsem mezi deseti,“ doplnil Eliáš, letos osmý.

Ocenění pro nejlepšího juniora sezony získal devatenáctiletý útočník Tomáš Hertl ze Slavie, který se představil i na seniorském šampionátu ve Stockholmu. Nejlepší hokejistkou byla zvolena Alena Polenská, ocenění pro sledge hokejistu sezony převzal Zdeněk Šafránek.

45. ročník ankety Zlatá hokejka:

1. David Krejčí (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice; Boston Bruins/NHL) 617 bodů, 2. Jaromír Jágr (Rytíři Kladno; Dallas Stars/NHL; Boston Bruins/NHL) 557, 3. Tomáš Plekanec (Rytíři Kladno; Montreal Canadiens/NHL) 492, 4. Jakub Voráček (Lev Praha/KHL; Philadelphia Flyers/NHL) 400, 5. Martin Straka (HC Škoda Plzeň) 395, 6. Marek Židlický (Rytíři Kladno; New Jersey Devils/NHL) 340, 7. Ondřej Pavelec (Bílí Tygři Liberec; Pelicans Lahti/Fin.; Winnipeg Jets/NHL) 309, 8. Patrik Eliáš (New Jersey Devils/NHL) 277, 9. Alexander Salák (Färjestad/Švéd.) 185, 10. Martin Růžička (HC Oceláři Třinec) 168.