Strážnický festival skončil. Přilákal více návštěvníků než vloni

Strážnice (Hodonínsko) - Letošní osmašedesátý ročník Mezinárodního folklórního festivalu Strážnice přilákal o deset procent návštěvníků více, než pořadatelé čekali. Místo dvaceti tisíc zájemců dorazilo na hudební i taneční vystoupení přes dvaadvacet tisíc fanoušků tradičního folklórního a lidového umění.

Festivalový program letos pamatoval i na 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů a připravil tematická vystoupení připomínající oba soluňské bratry. Kromě tradičního průvodu a soutěže o nejlepšího tanečníka verbuňku směřoval zájem diváků především k vystoupením zahraničních skupin. Těch se letos do Strážnice sjelo hned sedm, a to například z Turecka, Indie i Kostariky, aby společně vystoupily v rámci programu Z krajin za obzorem.

Hosté z Kostariky zamířili do Strážnice vůbec poprvé v celé historii festivalu. Přitom tradice folklórní Strážnice sahá až do poválečného období.

Video No comment: Festival ve Strážnici 2013
video

No comment: Festival ve Strážnici 2013

Ačkoliv velká část návštěvníků strážnického festivalu toužila spatřit exotické folklórní soubory, hlavním cílem mezinárodního festivalu na Hodonínsku je udržovat domácí tradice. Hosté pro letošní ročník byli vybíráni také v souvislosti se 1150. výročím příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. „Hosté pocházejí rovněž ze zemí, kterých se nějak dotkl odkaz Cyrila a Metoděje, ať už to bylo Chorvatsko, Bulharsko nebo Maďarsko,“ připomenul souvislosti ředitel festivalu Jan Krist.

Včerejší odpoledne představilo osmnáct finalistů slováckého mužského tance verbuňku. Vítězem se stal Jakub Tomala z nedaleké obce Popovice. Do finále postoupí vždy deset mužů z ranního klání, loňský vítěz a ještě sedm vítězů jednotlivých regionálních kol. Každé vystoupení je přitom improvizace, kdy tanečník zná jen rámcové ohraničení tanečních prvků. Důležité také je, aby verbuňk postupně gradoval a zrychloval.

Dnes skončil 68. ročník strážnického festivalu
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Strážnický festival patří mezi nejstarší a nejznámější evropské folklórní festivaly. „Letošní ročník byl velmi vydařený, přálo nám počasí. Při průvodu bylo plné náměstí i okolní ulice,“ vyhodnotil průběh festivalu pořadatel Zdeněk Bobčík. Na další Mezinárodní folklórní festival Strážnice se lidé mohou těšit od 26. června 2014.