Koncem dubna jeden z veterinářů odebral vzorky krve v jednom z jedenácti chovů v kraji. Výsledky přišly až ze Švýcarska. U krav v sedmi chovech našli výzkumníci protilátky signalizující tasemnici. Jenže od té doby se nic neděje.
„Čekáme, jaký další postup zvolí Státní veterinární správa a pak budeme pokračovat ve vyšetřování,“ informoval Pavel Paciorek, zástupce ředitele KVS v Ostravě.

Reportáž Michala Poláška
Mezitím počet nakažených v Opavě stoupl na dvacet čtyři. Hygienici teď čekají, až jim pražská Státní veterinární správa pošle výsledky testů.
„Na základě této zprávy bude realizovaná řada kroků a jednání mezi rezorty životního prostředí, ministerstvem zemědělství a ministerstvem zdravotnictví,“ komentoval situaci Radim Mudra, mluvčí Krajské hygienické stanice MS kraje.
To ale státní veterináři v plánu nemají. Ani případy tasemnice na Opavsku podle nich nevybočují z normálu. Výsledky švýcarských testů tak ke kontrolám přímo v chovech nepovedou.
„Je to studie, není to schválená metoda a my na základě těchto výsledků v dotyčných chovech můžeme zintenzivnit kontrolu na jatkách,“ informoval Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy.
Jenže ani v případě, že veterináři ukáží na konkrétní stádo, nemusí počet nakažených klesnout. Skot je totiž pouze přenašečem tasemnice z člověka na člověka.
V regionu jsou tak zřejmě další nakažení lidé, kteří buď o tasemnici nevědí, nebo ji neléčí. Parazit může v těle žít i několik let bez dopadů na zdravotní stav člověka.
„Pokud se hnojí pastviny žumpou, která neprošla dostatečnou fermentací, tam k šíření nemoci může jednoznačně docházet,“ komentoval výskyt nákazy tasemnicí Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava.
Nalezení těchto nakažených ale hygienici přirovnávají k hledání jehly v kupce sena. Veterináři pouze radí, aby byli lidé při konzumaci syrového masa opatrní.