Osmdesátiletá pacientka s porušenou míchou se dokázala díky cvičení postavit na vlastní nohy

Ostrava - Tři roky byla upoutaná na lůžko, teď se dokáže postavit na vlastní nohy. Řeč je o osmdesátileté Miladě Norské z Ostravy. Pomoc našla v Domově pro seniory Sluníčko. Usilovným cvičením se její zdravotní stav zlepšil natolik, že se mohla zúčastnit i seniorských westernových her. Podobný případ domov nepamatuje.

Milada Norská šla před třemi lety nakoupit, ale domů k manželovi se už nevrátila.

Má porušenou míchu v krční páteři, což jí znemožnilo jakýkoliv pohyb. Ale nevzdala to a za asistence místních fyzioterapeutek začala usilovně cvičit. 

I pro ně je to neuvěřitelný případ. Samy nevěřily, že by se stav pacientky mohl natolik zlepšit.

„Kdyby nebyla vůle a ona nechtěla, tak můžeme mít sto tisíc přístrojů, sebelepší metody a nic se nezlepší,“ komentovala zdravotní stav paní Norské Hana Ježková, ředitelka Domova pro seniory Sluníčko.

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové

Milada Norská se chce vrátit domů po svých. To je také její největší motivace. V panelovém domě, ve kterém bydlí, totiž pro vozík není místo.   

„Tento případ je určitě vzácný. Je to kombinace léčebných postupů, obrovská vůle pacienta a samozřejmě kus štěstí pro toho daného člověka,“ uvedl Marian Starý, primář odd. neurologie, Městská nemocnice Ostrava.

Ročně si v Česku poraní páteř tři sta lidí. Většina z nich na určitou část těla ochrne.

Paní Norská věří, že se jí domů ke svému manželovi podaří vrátit už v příštím roce.